| Meryn a întrebat:

Imi poate spune cineva cum se numeste poezia autoarei Emily Dickinson ce e formata doar din comparatii? (E ceva de genu' : As silent as a mouse; as white as snow...)

1 răspuns:
| Iunona a răspuns:

Buna! Poeziile lui Emily au fost descoperite (cea mai mare parte) dupa moartea acesteia si au fost publicate in volume, majoritatea purtau numele primului vers sau o cifra depinde de ordinea in care au fost asezate). Nu am gasit poezia in volumul care il am eu ( un volum care include doar poezii cu titluri alese de ea) deci titlul ar fi "As silent as...". happy