| erabianleonard a întrebat:

M.am gandit sa fac ceva bani si am o idee destul de bunicica, sa scriu o carte despre Geografie, tot ce apartine de pamant, creearea lui si tot ce este pe pamant si sa vand la clasele a 5-a si a 6-a cu 5 lei cartea de maxim 100 pagini, am nevoie de niste bani pentru niste nevoi de sport... cum as putea printa cartea unde ma duc sa o fac? o fac acasa si o dau la editura sa o editeze? sau cum imi spuneti va rog? cineva ce se pricepe in editura si lucreaza happy, Multumesc mult!

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Imi pare rau ca te dezamagesc dar trebuie sa stii realitatea.
Tot ceea ce tine de scoala, manuale si alte materiale didactice, trebuie aprobate de MECTS si este destul de greu. Din ce am vazut unele sunt aprobate si pe baza de relatii.
Poti incerca cu internetul, cum sugera un utilizator.

| AgathaRo a răspuns:

Tu practic te inspiri de pe undeva. Daca faci copy/paste asta se numeste plagiere. E investitie foarte mare si gandeste-te la varianta daca nu ai succes cu cartea. Ca o editura sa iti ia lucrarea ca urmeaza sa fie tiparita un minim de exemplare nu stiu exact cat la numar.Probabil ca va merge dar nu cred trebuie sa vezi cererea pe piata (scoala) intreseaza-te de costuri in primul rand.

| MihaiA a răspuns:

Imi place ca vrei sa faci ceva. Pentru asta, ai deja un plus de la mine. Pe de alta parte, editurile nu prea se dau in vant dupa chestia asta. Sunt multe lucruri care te vor impiedica sa publici cartea, de exemplu: pretul cu care vrei s-o vinzi. Nu scoti banii nici pe hartie cu cei 5 lei daca vrei sa iti tipareasca 100 de pagini. Din asta, trebuie sa dai si la editura, asa ca mai ramai cu 5 bani. Poti face altceva. Scrie-ti cartea, in WORD, o transformi in PDF, apoi o vinzi in format electronic, in sensul ca iti faci un site, cu plata online, iti plateste cumparatorul 5 lei si o descarca in format electronic. Dar pentru toate astea, trebuie sa te ajute un adult, nu stiu daca te poti descurca singur. Succes!

| ionutzwk a răspuns:

Ar trebiui sa gasesti o editura care sa iti accepte cartea!

| erabianleonard explică:

Bine nu chiar 100 de pagini, cam 50, 60

| dydav a răspuns:

Cati ani ai? inteleg ca iti place geografia dar e destul de complicat sa ajungi la a publica o carte! incearca sa vorbesti cu parintii/ bunicii sa ii ajunti in ale casei si sa iti dea cate un banut sau vorbeste cu ei mai in detaliu despre subiectul asta! nu vrem sa te demoralizam sau sa iti stricam entuziasmul e lucru mare ca un baiat asa mic [ pari mic in poza] are teluri asa mari!

| erabianleonard explică (pentru dydav):

Sunt pasionat de geografie, o iubesc

| dydav a răspuns (pentru erabianleonard):

Vorbeste cu profesorii de la scoala despre pasiunea ta sau daca tot ai acces la internet gaseste un forum cu alte persoane care iti impartasesc pasiunea