| luccasluk a întrebat:

Spuneți-mi o editură la care poți publica gratis cărțile, sunt unele edituri care cer o grămadă de bani.

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

De exemplu Polirom, dar o va publica numai daca cartea este cu adevarat buna.

| luccasluk explică (pentru Brigaela):

Mulțumesc, o să încerc la ei.

6 răspunsuri:
| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Ma indoiesc ca gasesti asa ceva. Ei, din ce ar mai trai? Plus ca, exista si cheltuieli.

| Brigaela a răspuns (pentru sasa1sasa1sasa1):

Din vanzarea cartii, desigur. Exista scriitori care primesc bani si traiesc din ceea ce scriu (chiar si in Romania, de exemplu Mircea Cartarescu).

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns (pentru Brigaela):

Daca retin bani din vanzarea cartii, da.
Dar asa cum a pus intrebarea, eu am inteles ca nu vrea sa plateasca deloc.

| Brigaela a răspuns (pentru sasa1sasa1sasa1):

Daca nu platesti editurii publicarea, ii vei ceda drepturile de autor, ceea ceinseamna ca ea o poate vinde cum vrea. Poti negocia cu ei si un onorariu, desi probabil asta nu e valabil pentru un debutant.
CEea ce vreau eu sa subliniez este ca o editura va plati pubicarea unei carti numai daca ea este suficient de buna incat sa merite, sa faca si ei un profit din vanzarea ei.

| Kirro a răspuns:

Sa ne spui cum se numeste cartea ta, vrem sa o citim big grin