| Radu_Bagrin_1996 a întrebat:

Stie cineva niste carti bune despre libertate?

Răspuns Câştigător
| deutzanico a răspuns:

Pot sa iti recomand Sangele celorlati de Simone de Beauvoir

4 răspunsuri:
| Copac13 a răspuns:

Mizerabili care cred ca este cu revolutia franceza care tot un fel de libertate este si Jocurile Foamei

| Radu_Bagrin_1996 explică (pentru Copac13):

Aș vrea ceva în care să se arate dorința omului de a fi liber mai presus decât orice altceva... Am citit Naufragiații de pe Jonathan de Jules Verne și acolo am găsit acest lucru.

| cosminaelena99 a răspuns:

The Hunger Games de Suzzane Collins nu stiu la ce fel de libertate te referi dar dupa mine aceasta trilogie e foarte buna, are putina fantezie dar daca stai sa te gandesti reflecta foarte bine realitatea in care traim. happy

| sanda45 a răspuns:

"Sa ucizi o pasare cantatoare" e o carte pe care o recomand mereu. Ea imbina inocenta copilariei cu rasismul intr-o maniera impresionanta. Daca esti emotiva, vei plange la final. Daca ti-a placut cartea poti urmari si filmul "To kill a mockingbird"(1962) in regia lui Robert Mulligan, cu actori de Oscar ca Gregory Peck sau Robert Duvall.