Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa imi iau o chitara electrica mai buna si un amplificator. Chiar daca nu le cumpar in viitorul apropiat vreau sa ma informez ca lumea
Deci ce sugestii aveti?

P.S.: pretul total sa nu depaseaasca 5000 lei

24 răspunsuri:
| RockNbeer a răspuns:

Ce forma a corpului vrei sa aiba chitara?
Kelly, King V, LP, SG etc...

| anonim_4396 explică (pentru RockNbeer):

Ma gandeam la ST

| RockNbeer a răspuns (pentru anonim_4396):

Http://mcmusic.ro/......xz-bk.html
http://mcmusic.ro/......75802.html
De restul banilor iti poti cumpara un procesor, niste pedale, etc...chestii pe care eu nu ti le pot recomanda,trebuie sa le testezi si sa vezi ce iti place,de fapt, nici chitara si amp-ul nu ar trebui sa le lasi in seama noastra, daca vrei ca mai tarziu sa nu iti bagi unchia in gat ca ai dat o gramada de bani si nu iti mai place chitara ca are floyd rose sau amp-ul ai tu impresia ca suna cum nu ar trebui sa sune, cel mai bine ar fi sa testezi respectivele instrumente inainte de a le cumpara, plus ca tu ne-ai oferit aici un buget destul de mare din care sa iti recomandam iar instrumentele costisitoare sunt in acelasi timp si destul de...subiective,adica cu cat chitara este mai scumpa cu atat caracteristicile sunt mai deosebite, iar acele caracteristici se pot "mula" doar pe anumite stiluri.

| anonim_4396 explică (pentru RockNbeer):

Ideea e ca deocamdata nu ma complic cu pedale si restul.
Oricum, ma gandisem si eu la o chitara. Doar ca pretul era foarte mare straight face
Conteaza si ce amp am, dar aici chiar nu ma descurc.Am pus mana pe o chitara electrica acum cateva luni

| RockNbeer a răspuns (pentru anonim_4396):

La ce chitara te gandisei?
Ai putea sa iti cumperi ceva mai ieftin doar sa nu iti para rau ca ai dat bani pe ceva scump care nu iti place, gandeste-te ce vrei tu de la chitara, cum vrei sa sune si cum sa arate, faci un raport cu aceste caracteristici si alegi mai multe modele, apoi le testezi si te decizi pe care sa o cumperi.

| anonim_4396 explică (pentru RockNbeer):

Ma gandisem la http://www.thomann.de/ro/esp_m_ii_neck_thru_black_r_b_stock.htm,dar deja e pretul mare
Oricum, deja am cumparat o chitara ci un amp pentru ca am fost fraierita.Deci n-o sa mai fac greseala asta :|
Si partea proasta e ca aici unde locuiesc eu nu sunt magazine de muzica. Trebuie sa merg 50km (cel putin) ca sa gasesc un magazin, nici ala foarte dotat

| RockNbeer a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu mere link-ul.
In ce oras stai?

| anonim_4396 explică (pentru RockNbeer):

Pfff...oras
In provincie

| anonim_4396 explică (pentru RockNbeer):

Uite linkul din nou
http://www.thomann.de/ro/esp_mii_emg_blk_nt.htm

| RockNbeer a răspuns (pentru anonim_4396):

Hmm,poti gasi aceleasi caracteristici la un pret mult mai scazut laughing
In cazu asta du-te la cel mai apropiat magazin mcmusic sau guitarshop si probeaza cam tot ce ti se pare tie ca ti s-ar potrivi.
Nu inteleg cum poti spune ca transportul este o problema laughing, poti investi 5000 de ron in amp si chitara si n-ai bani de transport? sau problema este inexistenta unui mijloc de transport?

| anonim_4396 explică (pentru RockNbeer):

Nooo,imi e greu sa dau 20 de lei dus-intors

Normal ca nu am masina. Tata a plecat in afara, ca setul pe care il am acum l-a adus tot el (imi pare rau ca eu eram la scoala atunci)
Oricum nu cumpar acum nimic. Astept sa invat sa cant mai bine, ca nu cred ca pot sa faci nici solo-ul de la nothing else matters

| RockNbeer a răspuns (pentru anonim_4396):

Probabil ca in viitor vei dori sa iti cumperi ceva mai bun si tot vei fi nevoita sa probezi chitarii ca sa iti dai seama ce vrei.
Solo-ul este o multitudine de note muzicale si tehnici, atata timp cat stapanesti acele tehnici (legato, tapping, hammer on etc.) vei putea face orice solo.

| anonim_4396 explică (pentru RockNbeer):

*chitare

Si stiu mai bine partea teoretica decat cea practica.As fi mai buna daca nu as avea degetele asa intepenite ...chiar si dupa 2 ani. Apropo, invat singura...dar ce conteaza?

| RockNbeer a răspuns (pentru anonim_4396):

Si eu am invatat tot singur, si nu conteaza laughing

| anonim_4396 explică (pentru RockNbeer):

Eh,cica daca inveti singur inveti mai greu raised eyebrows
Oricum, una e sa te pricepi la partea tehnica si alta e sa stii sa canti

| Thunderstruck a răspuns (pentru anonim_4396):

Am citit toata discutia si mi-am dat seama ca nu ai niciun pic de experienta, doar idei formate din parerile altora (nu o zic ca sa fiu rau, trebuie sa te trezesti putin). 5000 de lei e o suma destul de mare, iti poti face un rig extrem de bun de ei, daca ai grija ce cumperi.Ar fi pacat sa ii arunci degeaba.Am vazut ca te gandeai la ST si tu vrei sa canti heavy metal.Nu se potriveste deloc, un stratocaster (neciuruit) are 3 doze single coil.Scuzati-ma fanii humbuckerelor pe stratocaster, dar mie mi se pare ca strica chitara.Ori iei un stratocaster serios, pe care nu se poate canta heavy (sau da rezultate dezamagitoare), ori iei unul cu humbuckere care-i foarte urat.Ori iei o chitara pentru heavy metal.Am vazut ca RockNbeer ti-a zis sa-ti iei procesor sau pedala, nu mai tin minte, iar tu i-ai raspuns "Ideea e ca deocamdata nu ma complic cu pedale si restul.". Pedalele si procesoarele cantaresc mult mai mult decat chitara, la fel de mult ca si amplificatorul, daca nu chiar mai mult. Nu te pricepi din cate vad la chestiile de baza, daca ar fi sa vorbim despre electrica, sunetism cred ca nu are rost.Eu ti-as fi recomandat sa iei un epiphone Lp, sa-i schimbi dozele cu unele gibson/SD jb-jazz si ai fi rezolvat chitara foarte usor, dar nu cred ca stii sa schimbi doze.Cat despre amplificator, ar fi bun unul cu un sunet cat mai bun de clean, iar distorsiunea s-o scoti din procesor.De ce sa nu scoti distorsiunea din amp? Chiar daca suma pe care vrei sa-o investesti este mare, nici macar pana in acea suma nu se gasesc amp-uri care sa scoata o distorsiune serioasa din lampi.O distorsiune cu gain voice ridicat, care sa nu zgarie timpanul.Si invatatul singur e la fel de usor ca si cel cu un profesor, atata timp cat iti place.Cel mai bun chitarist pe care-l stiu personal nu a facut nicio lectie cu vreun profesor, iar acum nu stiu cati profesori ii pot da lectii...Canta omul de la Steve Vai si Malmsteen pana la Death si zeci de trupe necunoscute, dar cu un repertoriu dificil.El este propriul lui profesor, se filmeaza si observa unde greseste, cand iese din ritm etc.Chitara este un instrument destul de usor de invatat, nu e mare lucru sa inveti singur, mai ales in anul 2013.

| Thunderstruck a răspuns (pentru RockNbeer):

Si cea mai importanta tehnica - vitezalaughing.

| RockNbeer a răspuns (pentru Thunderstruck):

Ehh,nu la toate solo-urile ai nevoie de viteza, sunt sigur ca nu are de gand sa invete arpegiile lu' Malmsteen si monstruozitatile alea a lu' Broderick carora nu le pot zice solo-uri (ma refer la http://www.youtube.com/watch?v=xkpZ645ztl0 ), viteza, cel putin pentru mine nu a fost niciodata o problema, nu-i o tehnica pe care sa o poti invata, tine foarte mult de siguranta in propriile forte.

| anonim_4396 explică (pentru Thunderstruck):

Da,stiu ca n-am experienta.Cum am mai spus, am pus mana pe o chitara electrica prima data acum 4 luni. De aia astept sa invat mai zdravan inainte sa mai fac ceva
Cat despre chitara, am Epiphone LP Special.Cu schimbatul dozelor m-as descurca.In schimb cu amp-ul nu prea
Cu invatatul... cred ca mi-a intrat in cap ca as invata mai usor cu profesor pentru ca tot imi spunea mama asta rolling eyes. Oricum am o viata intraga inainte (daca nu intervine nimic)

| Thunderstruck a răspuns (pentru RockNbeer):

Stiu ce zici, eu glumeam, nici mie nu-mi plac solo-urile care depasesc o limita de viteza.Cel mai rapid pe care-l stiu are un inecput de cateva masuri cu saisprezecimi la 200 bpm.Eu am vazut ca viteza tine si de cat de lejer privesti chitara, eu nu pot face sweep daca nu-s incalzit si sunt "inchegat"laughing, dar dupa ce ma incalzesc bine, e destul de usor sa fac sweep de 5 corzi, fel si fel de arpegii, tapping-uri cu mai multe degete etc.ar trebui ca fiecare chitara sa vina vopsita cu mesajul "incalzeste-te"laughing, creste performantele cu mult incalzirea.

| Blagandrey a răspuns:

Si ce gen de muzica vrei sa canti pe electrica ca sa stim ca sa iti sugeram?

| anonim_4396 explică (pentru Blagandrey):

Heavy metal, solouri

| Blagandrey a răspuns:

Http://www.fly-music.ro/......dx-wh.html http://www.fly-music.ro/......ii-30.html asta are si o gramada de nebunii pe el eu pe astea 2 le recomand... Bine asta e ce am incercat eu la banii mei acuma eu te sfatuiesc sa mergi la magazin cu banii in mana si stai chiar toata ziua daca e nevoie si incerci tot ce iti cade in mana ca s-ar putea ceva mai ieftin sa iti placa mai mult decat un ST Ibanez Steve Vai.

| anonim_4396 explică (pentru Blagandrey):

Cum i-am spus si lui RockNbeer :cel mai apropiat magazin de muzica e la 50 si ceva de km, si nici ala nu are cine stie ce
Totusi, as putea sa merg sa vad care e traba pe acolo. Singura problema e transportul