| Ωmega a întrebat:

Asta e o intrebare adresata fanilor muzicii anilor '80 mai mult dar nu numai.
V-as intreba daca va place muzica anilor '80 si de ce? Si totodata sa dati 5 melodii care ar fi preferatele voastre din acel deceniu. Funda pentru cel mai interesant raspuns.

Răspuns Câştigător
| AFR81 a răspuns:

Sunt nascut in '96, insa, plecand urechea la propunerea mamei (ca de, parintii te invata mereu de bine cica), am incercat sa ascult cateva melodii aparute cu decenii bune inainte. In prezent, imi plac foarte mult trupe precum: Modern Talking, Bon Jovi, Scorpions, Beatles, Queen, Metallica, Aerosmith, Nirvana si inca cateva care nu imi vin in minte la ora asta tarzie. Spun din start ca imi plac absolut toate melodiile celor de la Modern Talking. In rest, altele ar mai fi:
Europe - The final countdown
Europe - Carrie
Metallica - One
Metallica - Nothing else matters
Scorpions - Wind of change
Bon Jovi - Livin' on a prayer
Aerosmith - Dream on
Queen - Livin' on my own
Nirvana - Smells like teen spirit.

| Ωmega explică (pentru AFR81):

Pai si pe mine tot mama mea m-a invatat sa ascult muzica de calitate. Ma bucur mult sa stiu ca un tanar de 20 ani stie si apreciaza aceste melodii. Dupa cum observi sunt multe din acei ani care sunt considerate capodopere si acum dupa 20-30-40 de ani. Nu zic ca in prezent nu exista muzica buna. Evident ca exista. Insa ponderea intre muzica de calitate si cea nasoala este mai in defavoarea muzicii de calitate azi decat acum 30 de ani poate. Pfff...eram fan mare Modern Talking pe la 11 ani big grin si acum stiu toate melodiile pe dinafara ca le cantam zilnichee hee
Bells of Paris, With A Little Love, Only Love Can Break My Heart, Ten Thousand Lonely Drums, Romantic Warriors, Don't Lose My Number erau printre preferatele mele. Ti le-am zis asa cate una de pe fiecare din albumele din anii 80 ale lor tongue

5 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Cum draq sa nu iti placa? Albumele Metallica esentiale au fost lansate in perioada aia, Queen au lansat si ei o gasca de albume brici in anii '80... si ar mai fi o mare gramada de alte trupe si artisti. Nu are sens sa ma limitez la 5 melodii. Cum ziceam, toate albumele Metallica de atunci, iar de la Queen The Works, A Kind of Magic, si The Miracle, plus magistralul Live at Wembley '86 (nah, lansat in 1992, dar inregistrat fix in perioada mentionata de tine).

| Ωmega explică (pentru KodrutZ):

Stiu ce spui. Queen e formatia mea preferata de la 11 ani. E inutil sa spun ca am toate albumele lor, raritati, toate concertele, inclusiv dvd-uri si carti cu versuri si memorabilia. Live at Wembley din 1986 si Live at Milton Keynes din 1982 sunt printre cele mai tari concerte din istoria rock-ului, dimpreuna cu cele 20 de minute cantate de Queen la Live Aid in 1985. De asemeni rezonez si cu Metallica si albumele sale din anii '80 mai ales ca mai nimic ce au lansat de atunci incoace nu a egalat acea perioada. Insa eu ma refeream la mai mult de rock si/sau metal din anii '80. Ma refeream la oricare alte melodii, de la vangelis si michael jackson, pana la sandra si pet shop boys de exemplu.

| Ecaterina2016 a răspuns:

Sa înțeleg ca ești născut în anii '80. Mă voi gândi nu știu dacă melodiile care îmi vin în cap chiar sunt din acea perioada.

| Ωmega explică (pentru Ecaterina2016):

Da, sunt nascut in anii '80 si am crescut cu acea muzica si nu numai happy