| adyady54 a întrebat:

Este cineva care canta la vioara muzica clasica de 12-13ani?(sa fie baiat nu fata)
Am mare nevoie sa mai invat si eu cate ceva.Eu nu stiu unele lucriuri la vioara.

Răspuns Câştigător
| foxsilver a răspuns:

Desi nu sunt baiat, vreau totusi sa te ajut, dar numai daca explici ce probleme ai. Din ce ai scris pana acum, nu se intelege nimic.

6 răspunsuri:
| adyady54 explică:

Eu am 11 ani si am mers la lectii de vioara doar 1 an.Vioara e pasiunea mea.Am inceput sa cant cu vioara bunicului meu de la 6 ani singur fara sa afle nimeni.Pe la 8 ani i-am spus lui tata ca vreau sa cant la vioara, dar el avea alte idei.Cand m-i-a gasit vioara m-ia luat-o si a vandut-o.A luat multi bani.La biserica era o orga mai stricata si ma jucam pe ea.Organistul m-a invatat cateva note si a vazut ca aveam talent.I-a spus lui tata sa ma dea la lectii de pian dar eu am vrut la vioara. Tata nu a vrut.peste o luna a vazut ca nu se descurca cu bani.pana la urma mi-a cumparat o vioara.Nu era buna dar am cantat asa.Mama a strans bani si m-a dus la lectii. am stat un an.Acum mama incearca sa mai stranga bani si s-a dus la un magazin de muzica si a cumparat o vioara.Dar acum stiu sa cant binisor dar sti de ce? Din cauza net-ului.M invatat note.

| foxsilver a răspuns (pentru adyady54):

Am vazut ca ai vrut sa-mi dai un replay, dar probabil ca nu ai procedat bine.
Cand vrei sa faci un comment trebuie sa dai click pe "RASPUNDE", care se afla sub fiecare raspuns.
Uite, iti trimit o poza in care ti-am marcat cu un chenar negru locul unde trebuie sa dai tu click:
http://i.imgur.com/z8KRgS9.jpg

Revenind la intrebare, mi-a placut povestioara ta, si m-a impresionat, dar tot nu ai spus ce fel de probleme ai. Ce nu intelegi, sau ce nu poti sa faci?

| adyady54 explică (pentru foxsilver):

1)Eu cand fac vibrato cu degetul 2, degetul 3 sta lipit si nu incordez mana de loc.
2)Am luat cateva partituri si am inceput sa cant dar cant din ce in ce mai repede.
3)Am mult de recuperat si trebuie sa studiez ce puzin 4 ore pe zi.(Nu studiez acasa ci la bunica mea.Si ea tine secretul meu.

| foxsilver a răspuns (pentru adyady54):

1. Nu trebuie sa tii degetul 3 lipit, pentru ca atunci cand urmatoarea nota trebuie si ea cantata cu vibrato, nu vei avea posibilitatea sa fii atat de rapid.
Cand faci vibrato, toate degetele se tin deasupra gatului viorii. Uite, iti trimit un videoclip in care se arata cum se face un vibrato corect:
http://www.youtube.com/watch?v=s8OT7EFKE78
Iar mana NU trebuie sa fie incordata, absolut deloc!
2. Nu trebuie sa canti foarte repede, pastreaza tempo-ul indicat pe partitura!
Cand incepi sa studiezi o partitura noua, cant-o RAR, pana cand o inveti foarte bine, abia pe urma poti canta in tempo, dar fara sa te grabesti.
3. Se spune ca "arta cere sacrificii", dar eu nu consider ca este un sacrificiu sa canti cel putin 4 ore pe zi, atunci cand o faci cu pasiune. Stiu ca unele exercitii, si mai ales gamele, sunt uneori plictisitoare, dar sunt foarte folositoare.

| adyady54 explică (pentru foxsilver):

Multumesc forte mult pentru sfaturi!

| foxsilver a răspuns (pentru adyady54):

Cu placere!happy