| anonim_4396 a întrebat:

BUNA...eu sincer urasc toat melodiile scrise de romani si nu stiu de ce sincer sunt niste "retardati" se pare ca toate curvele s toti prostii devin vedete si cine e de acord cu mine poate mai primiti >ceva:happy

13 răspunsuri:
| TeoPT a răspuns:

Nu uita ca nu toti artistii romani sunt asa.
Doar cei care apar peste tot: la TV, in reviste etc. Si nu sunt numai din Romania.

Sa iti dau niste exemple de astfel de artisti:
Inna, Alexandra Stan, Puya, Grasu XXL, Spike, Alex Velea, Nane, Christian D.
Si din strainatate: Justin Biberon, Miley Cyrus, Selena Gomez, Demi Lovato.

Nu toti artistii romani sunt asa: exemplu: Voltaj, Pasarea Colibri, Phoenix, Iris... doar pitiponcarelile astea care apar peste tot. Astea da, sunt de acord cu tine ca sunt niste prostii de la A la Z din toate punctele de vedere. Bye.

| Bishop a răspuns:

Hoooooo, ca parca dai cu parul'. Calm.
Acum ca ne-am calmat (sper) incearca sa intelegi ca nu toti compozitorii si artisti romani sunt retardati, prosti, curve etc. Acesti oameni au absolvit si ei o scoala ca toata lumea, au familii, copii, prieteni, oameni care tin la ei. Daca unii au ajuns "vedete" din intamplare, nu inseamna ca acum trebuie sa dam in stanga si-n dreapta si sa zicem ca toti sunt retardati. Nu. E total gresit. Ce vezi la televizor si in ziare despre ei, nu e mereu adevarat. De multe ori, presa minte, doar pentru a avea un subiect "hot" de prima pagina, pentru audienta, pentru vanzare, pentru rating! Si asta inseamna bani. Foarte multi bani. Bine, unii sunt si platiti pentru a face scandal, dar nu neaparat in domeniul muzical. E un gest egoist si imatur sa spui asta. Nu ii cunosti pe oamenii aia cum sut ei de fapt. De exemplu ma uitam peste exemplele de "retardati" date de @7h30, si pe unul dintre ei il cunosc. Si nu e de loc asa. Chiar de loc. Acum ca a ajuns din nou in varf, si are succes e criticat. De ce? Care e motivul? Invidia? Repet, nu judecati oamenii fara ai cunoaste cu adevarat. Pot zice, ca, mi-a jignit un prieten.

| shadovv a răspuns:

Ai perfecta dreptate! Dar tu te referi la piesele (daca se pot numii asa) care apar la tv si radio... de fapt exista o totala alta parte a muzicii romanesti numita "underground". Acesti artisti sunt cei adevarati! Uite o lista cu cateva melodii care reprezinta undergroundul romanesc:
Nimeni Altu' - Fi ai bravilor soldati
Sdst - Ingeri deasupra Romaniei
Sdst - Scrisoare de pe front
Nimeni Altu' - Nopti prea lungi
Ctc - Pentru cine
Parazitii - Fii pregatit
Ombladon - Comunicat
Cheloo - Entre
Veritasaga - Nu meriti
Kst - Gestapo
Kst - Honor et patria
Butch - Fiul risipitor
Kazi Ploae si Specii - Patria

| Диана a răspuns:

Sunt parţial de acord cu tine. Trebuie să îi împărţim în două categorii : artişti adevăraţi şi fake-uri.
Nici mie nu îmi plac prea mult melodiile în română, dar trebuie să recunosc că unele chiar sunt reuşite. De exemplu, asta:
http://www.youtube.com/watch?v=OPD0H-qDkJM
Şi mai sunt nişte melodii de la Vama Veche care îmi plac.
Acuma, trebuie' să faci şi tu o diferenţă între un artist care are voce şi îşi face bine meseria, şi un cocalar/o piţipoancă care se rupe în figuri pe un mieunat de club. Că de aştia apar zilnic pe la tv. Nu e greu pentru o piţi care arată bine să sugă o p*** ca să fie promovată. Ce mai contează că n-are pic de voce şi un IQ cât cel al unei felii de pâine? :)) Prinde bine la public, cică. :-j
Sper că o să scăpăm într-o zi de ăştia. 8->

| Demoiselle a răspuns:

Hai sa iti zic ceva... tu si cu mine aveam 1 chestie si jumatate in comun:
chestia e ca amandoua folosim cuvantul `retardat`, eu una in mod excesiv, e ticul meu verbal in ultimele zile.
jumatatea de chestie e ca nu sunt in totalitate de acord cu tine. Nu toate vedetele sunt retardate. E adevarat ca majoritatea care apar in mod frecvent la televizor, jumatate goi, sau cu `dansatori` aproape goi pe langa ei sunt niste dobitoci: Puyaya cu versurile lui tampite, cica pline de duh si intelepciune, nu e nevoie sa dau ca exemplu manelistii, innaaaa (aoleu!) sau toti `digeiasii` astia la moda...
DAR exista si muzica buna: http://www.youtube.com/watch?v=ZibaNVTSJY4
http://www.youtube.com/watch?v=odBrgAV1hBw
http://www.youtube.com/watch?v=wUmkqn2jaQs&feature=related

| Minks a răspuns:

E problema ta daca urasti toate melodiile scrise de romani. Nu e capat de lume. Sunt altii care stiu sa aprecieze cu adevarat ce inseamna muzica. Pana atunci pupa-i in c*r pe straini, o fi gustul mai dulce, pardon, muzica mai frumoasa.

| AnaBejenaru a răspuns:

Sincer sunt de aceeasi parere, adica vezi toate pitipoancele care cica 'stiu sa cante'si toti cocalari.eu una prefer muzica straina, si persoanele care chiar merita mediatizate
parerea mea! oricum la multi le plac papusile din plastik, care se opereaza estetic si care se numesc vedete
xoxo

| LadyLuna a răspuns:

Da, dar astia care devin "vedete" peste noapte, nu rezista mai mult de 2-3 saptamani. Si oricum, nu sunt toti la fel, aici ma refer la muzica scrisa de romani. Sa Stii ca sunt trupe(chiar daca nu sunt cunoscute)care chiar stiu a scrie muzica, si se descurca minunat live...numai ca nu sunt promovati.
Uite niste exemple: -Travka
Luna Amara
Tiarra
Magica
Aia... si multe altele happy

| Чернобыль a răspuns:

Si eu urasc muzica romaneasca.Am avut o prietena care e OBSEDATA.

| Чернобыль a răspuns:

Numai rock-ul si metal-ul romanesc imi place.Doar atat.
Si Gaystina Biberon e o idioata! O urasc!

| Kristi121_9260 a răspuns:

Eu tot le urăsc sunt încîlcite si fără sens.Nu le pot suporta.Nuştiu eu nu le înţeleg sau chiar sunt aşa cum am scris.

| Jessica1213 a răspuns:

Da ai dreptate si eu urasc toate melodiile scrise de romani nu au accent si sunt tampite de exemplu ( elenabig grinISCO ROMANCE)
melodia aia nu pot sa o ascult ma irita pe creier deci la asta sunt cu totu' de accord cu tine de data asta

| AndreiutZz a răspuns:

Sunt de acord cu tine!
Dar vorba' celor de mai jos exista si trupe care chiar canta muzica nu toate raharurile Ex:INNA, PUYA, SPIKE, ALEX VELEA... nu mai continuu ca cred ca stiti la ce ma refer
Si sincer mai bine ascult rock decat "muzica comerciala"straight face