| adrian99th a întrebat:

Cant la chitara si vreau sa ma puc de solo-uri.Imi plac foarte mult piese de genu
https://www.youtube.com/watch?v=XLlZNS58S_8
https://www.youtube.com/watch?v=bfPnYyDbBz8
adica populara, sarbe muzica romana in general :D.
Problema e ca nu gasesc niste exercitii pentru asa ceva sau notele pentru chitara.
1.Stiu gamele la chitara(si minore si majore), intrebarea este daca melodia o cant e pe note de vioara(mi se pare cea ma rentabila)? Daca nu ce instrument are notele asemanatoare cu chitara? Unii spun ca tambalul...
2. Exista carti cu melodii de genu pentru chitara? Daca da dati-mi si mie un site de unde pot cumpara :d(sau daca aveti pdf nu ar strica)
3.Domnul din clip are o degetatie remarcabila! Intrebarea mea este daca aveti niste exercitii degetatie si dupa cat timp ma pot misca mai repede.
V-a multmsc.
P.S:Sa raspunda cei din domeniu sau care au cunostinte nu carcotasi care au chef de glume

Răspuns Câştigător
| Thunderstruck a răspuns:

1.Nu am inteles intrebarea, vrei sa inveti sa canti populara la chitara si vrei sa-ti recomandam alte instrumente la care sa canti?
2. Nu cred ca exista special pentru genul asta, cauta in cartile vechi de teorie muzicala, probabil o sa observi ca de obicei scrie la ce gen muzical se foloseste fiecare gama.
3. Domnul din clip are o digitatie la care poate ajunge oricine in 1 an de studiu. Cel mai simplu sa ajungi asa e sa iei orice gama si s-o lucrezi cu metronomul, din ce in ce mai repede. Practica, practica si practica.
Ideea e sa inveti gamele care se folosesc la genul asta, sa te uiti la alti interpreti, sa le inveti trucurile. N-am nici cea mai mica idee ce game se folosesc la genul asta, ca sa primesti un raspuns mai bine argumentat, intreaba si pe www.rgc.ro.