| DDCC a întrebat:

Bună TPU!
Ce părere aveți despre formația Nightwish?
Aveți o melodie/melodii preferate?
Pentru cei care au ascultat sau ascultă și acum melodiile bandei:
Cum vi se par membrii formației? Vi se părea mai "ok" formația cu solista Tarja Turunen decât cu Anette Olzon?
Argumentați și de ce.

Mulțumesc anticipat pentru părerea susținută de fiecare!

11 răspunsuri:
| TeoPT a răspuns:

Bandei? Da ce, sunt infractori?

Nu pot sa spun ca ascult foarte des Nightwish, dar mi-au placut foarte mult o vreme. Am cateva melodii preferate: Rest Calm, Dead Boy's Poem, The Islander, Amaranth.

Pentru mine e acelasi lucru ca ascult melodii cu Tarja sau melodii cu Anette. Au voci pentru stiluri diferite, dar ambele suna genial.

Sper ca stiti ca nici Anette nu mai face parte din Nightwish, da?

| DDCC explică (pentru TeoPT):

Aici cu "banda", da, ai dreptat, nu am zis bine.
Sincer, nu am știut, asta, ascult Nightwish doar de aproximativ 5-6 zile și mi-au plăcut mult The poet and the pendulum, I wish I had an angel și Amaranth.
Mersi de informație.

| FadetoBlack a răspuns:

Îmi place. Ca piese
The Islander, Devil and the deep dark ocean etc.
Iar vocea Tarjei pur şi simplu nu se poate compara cu cea a lui Anette happy

| RockNbeer a răspuns:

Imi place Nightwish, si ca voce il prefer pe Marco, are omul ala o furie in voce...ioi,se poate observa asta foarte usor in cover-ul Megadeth-Symphony of Destruction
Cred ca ar trebui sa renunte la a mai folosi voci feminine, au deja in trupa tot ce le trebuie.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Melodie preferată - End of all hopes.Altele - Dead to the world,While your lips are still red, Planet Hell, She is my sin, și multe altele.
Cântăreața Tarja Turunen este cu mult mai bună decât Olzon, nici nu vreau să le compar.

| DDCC explică (pentru BeyondTheDarkSun):

Din lista ta îmi plac End of all hopes şi She is my sin iar ca favorite am The Poet And The Pendulum şi Amaranth
iar ca melodie cu solista Tarja aleg Sleeping Sun.
Acum două zile am descoperit melodiile formaţiei şi nu are rost să fac o listă complexă având în vedere că poate o altă melodie de la această bandă va ocupa un loc al celor preferate, cine ştie.
După cum am văzut, anul formării trupei, 1996, este identic cu cel al formării trupei Linkin Park. Despre ei ce părere ai? Te încântă, să zic aşa, vreo melodie de-a lor?

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru DDCC):

Linkin Park ascultam acum 5 ani.Îmi plăceau - Faint, Breaking the habit, In the end, etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi place foarte mult Nightwish.
Melodii preferate: Phantom of the Opera, The Islander, Nemo, Sleeping Sun, Amaranth, etc.
Nu pot sa aleg dintre Tarja si Anette. Imi plac amandoua la fel de mult.

| fadnox a răspuns:

Chiar ascultam, este una din cele mai bune trupe pe care le-am ascultat
sunt multe melodii bune http://www.youtube.com/watch?v=8BnbJeJ3qGE&list=RD02AcyTR5mEC_E
si da, Tarja Turuner este incomparabila http://www.youtube.com/watch?v=VwbtbfAnI80&list=RD02AcyTR5mEC_E

| MaskOfSanity a răspuns:

E o trupă bună, dar nu ştiu de ce tot caută vocal feminin. Nimeni nu o poate înlocui pe Tarja, iar vocea lui Marco ar putea fi mai mult decât satisfăcătoare, din punctul meu de vedere, dacă ar fi singurul vocalist.

| Ƨirenia a răspuns:

Imi place si de Anette, dar cand era Tarja era mai bun, are o voce...