| anonim_4396 a întrebat:

Ce se intampla cu Bullet For My Valentine? sad S-au schimbat...in rau. Unde este trupa pe care o adoram, trupa care a scris Hearts burst into fire, Tears don't fall, Waking the demon si altele!? Tocmai am ascultat noua lor melodie, Riot, si m-a dezamagit...iar Matt Tuck arata acum ca un "wannabe" rockstar. straight face. BFMV, WTF IS WRONG WITH YOU?!? sad

9 răspunsuri:
| TheLordofSalem a răspuns:

Da s-au schimbat destul de mult. Am văzut şi eu ultimele piese (Temper Temper, Riot) şi parcă nu mai sună la fel. Nu ştiu dacă s-au schimbat neapărat în rău dar oricum este o schimbare sesizabilă, iar pe lângă asta destul de mulţi fani au început să îi taxeze. Cât despre noua frizură a lui Matt...pfff nici mie nu îmi place, arată cel puţin ciudat. Pâna la urmă nu putea să păstreze pletele o veşnicie. E bine şi aşa, contează mai mult ce cântă şi cum o face. O să îi ascult în continuare, chiar dacă prefer mai mult celelalte albume.

| Metaloco a răspuns:

Pacat...oricum pacat de ei ca melodiile vechi is geniale dar asta ii viata.nu stiu daca ati auzit de sonic syndicate care cantau melodic death metal si acum canta melodii mai degraba pop deci frate asta ii viata s-au comercializat cine stie oricum toti se prostesc din pacatesad

| Delicacy a răspuns:

S-au schimbat, aşa cum au procedat mai toate trupele în ziua de astăzi.Eu prefer să ascult doar melodiile vechi.

| bombonika17 a răspuns:

Si eu ieri am ascultat noua lor melodie si am ramas ceva de genu: POKER FACE.Vad ca au ajuns sa fie ca ceilalti artisti...la inceput merge foarte bine si la sfarsit scot niste melodii atat de aiurea.Pana la urma cred ca o sa mearga fiecare sa cante solo...

| anonim_4396 explică (pentru bombonika17):

Mda straight face... posibil.

| GicAx3mMetal a răspuns:

Da, intr-adevar, putem spune ca s-au schimbat. Acum daca s-au schimbat in rau, ramane la opinia fiecaruia. In primul rand este vorba de albumul " Temper Temper " care este putin diferit fata de precedentele trei, si asta prin cele doua single'uri " Riot " si " Temper Temper ", " Riot " fiind ceva cu totul nou fata de ceea ce au realizat ei pana in momentul actual ( dupa cum spunea si Matt intr-un interviu ). Ceva foarte simplu, acelasi ritm, un solo scurtut care, meh, sa zicem ca merge, si lyricsuri cam ciudate si mediocre" Here come the sirens / Here comes the law " :-s. Ma rog, pe mine unul ma amuza piesa si de asta o pastrez pe music player. Asta despre single-ul " Riot ", despre piesa " Temper Temper ", Matt zice prin concerte ceva de genu : " This song is about losing your mind. I wanna see you all dancing ". Nu stiu cat de " losing your mind " ca sa zic asa este piesa, dar in orice caz din punct de vedere tehnic lasa de dorit, fara un solo si cu un ritm simplu. Cat despre celelalte piese : 1) Breaking Point este un song interesant, care pe mine cel putin m-a prins. 2) Truth Hurts seamana din punct de vedere lirical cu anumite piese de pe " Fever ", unde intalnesti destul de mult acel " Extra Love Metal " care cam da batai de cap uneori. 3) P.O.W este una dintre cele mai bune piese de pe album, desi seamana din punct de vedere al ritmului cu " All these things I Hate ", insa lirical este un song bun. 4) Dirty Little Secrets. Prea o da pe " Fail love moments ", atmosfera e cam trista. 5) Leech. Lyricsurile sunt cam banale, adica cel putin refrenu e atat de banal incat ma amuza destul de tare laughing " Your invitation, it doesn't exist / So tell my why you keep crashing the party " 6) Dead To The World. Asta imi place datorita solo`ului care e destul de bun si partea de dupa acesta, in care ma regasesc de multe ori. 7) Tears Don't Fall ( Part 2 ). E un sequel la Part 1 si mi se pare destul de bun. 8) Saints And Sinners. Mi se pare ca seamana putin intro-ul cu cel de la Room 409, care e ok dar nu e originala ideea. Ceea ce imi mai place este mesajul piesei.9) Livin' Life. Cam aceeasi poveste cu " Dirty Little Secrets ", doar ca parca e putin mai buna piesa, poate din cauza outro-ului aluia destul de placut.
In al doilea rand este vorba si despre performantele lor live. Cu siguranta se vede o mare schimbare in vocea lui Matthew Tuck, din 2006 pana in prezent. Din pacate, asta se datoreaza operatiei suferite pe corzile vocale undeva prin vara/toamna lui 2007, daca nu ma insel.El nu mai este capabil sa cante la nivelul pe care il avea in 2005-2006. Poti compara concertele lor de la Rock am Ring 2006 / Graspop Metal Meeting 2006 cu cele din prezent : Birmingham 2013 / Rock Am Ring 2013 / Rock Im Park 2013. Se vede clar o schimbare mare. Mai detaliat poti urmari piesele de pe " The Poison " cantate in 2005-2006 cu cele cantate in 2010-prezent. Nu este "acelasi lucru". De asemenea, modul de interpretare vocala a piesei Scream Aim Fire ( Graspop 2008 / Rock Am Ring 2008 / Wacken 2009, Sonisphere 2009 / Big Day Out 2009) difera putin fata de cum canta din 2010 incoace. La fel si cu Waking The Demon ( Graspop 2008 / Rock Am Ring 2008 / Wacken 2009 / Big Day Out 2009 / hai sa bag si Rock am Ring 2010 cu Graspop 2010 ) fata de prezent. Nu cred ca Matt isi va mai putea aduce vocea acolo unde a avut-o candva, sau macar pe-acolo pe-aproape.
In al treilea rand ziceai de frizura lui. Da, asa e, arata ciudat, banal si destul de mainstream, mai ales acum cand si-o ridica in varful capului. Semnifica mica " marea " schimbare de care vorbeam mai sus. E nasol rau. Ii statea mult mai bine cu parul acela lung pe care-l avea la Rock Am Ring in 2010 sau Downlaod Festival 2011. Tare bine ar fi sa-si lase din nou pleata.
Cam asta ar fi ca sa zic asa, un scurt " review " asupra acestei trupe, care totusi, inca se mentine acolo unde ii este locul, desi ar putea sa o faca mai bine. Vom vedea ce va fi peste 1-2 ani cand vor scoate un alt album studio. Bafta si sper ca te-am ajutat cat de cat! laughing))
P.S Abia astept sa-i vad la Bucuresti - Rock The City happy.

| anonim_4396 explică (pentru GicAx3mMetal):

Mersi de raspuns!
Da, ai dreptate. Nu o sa mai fie vocea lui Matt cum era prin 2006...melodiile erau total geniale. Atunci parca faceau muzica din placere, primul album fiind cam cel mai bun. (parerea mea) Albumul "Temper Temper" este prea...aiurea laughing. Chiar Matt a spus intr-un interviu ca acest album a fost facut repede, ceva de gen "sa fie facut". Dar au avut ceva timp, din 2010, cand au scos "Fever", pana acum in 2013.
Schimbarea a fost cam nasoala, preferam sa ramana la "The old Bullet For My Valentine". Si imi e dor de parul lung si negru a lui Matt Tuck. Acum raman la melodiile vechi, sa speram ca o sa scoata ceva mai bun decat "Temper Temper". Inca sunt mare fana a trupei, chiar si dupa aceasta schimbare. Si ador toti membrii: Matt, Padge, Moose si Jay.
Si eu mi-as fi dorit sa vin la concert, dar stau cam departe de Bucuresti...

| GicAx3mMetal a răspuns (pentru anonim_4396):

Chiar ca au avut timp din primavara lui 2010 pana la finele anului 2012, inainte de a se baga in studio, sa se gandeasca mai bine la ceea ce vor face cu noul album. Eu totusi cred ca si side projectu' lui Matt a fost de vina, " AxeWound ". Pana nu cu mult inainte sa se bage in studio, el inca era pe scena cu Liam Cormier din Cancer Bats, alaturi de ceilalti membrii din " AxeWound ". Chiar nu stiu ce va fi cu aceasta trupa in viitor, desi albumul de debut "Vultures " este unul bun big grin.
Depinde la ce te referi tu cand spui " The Old BFMV ". Daca te referi la piese gen " Waking The Demon ", " Scream Aim Fire ", " Eye of the Storm ", atunci da, sunt total de acord cu tine. In schimb, daca te gandesti la albumul " The Poison " ( care e genial si are piese foarte bune ), hmm, aici multi vin si spun ca s-au maturizat si nu le mai sta in fire sa cante piese cu mesaj de genul acesta " Love Moments / Fail Love Moments ". Poate au dreptate, poate nu, dar din moment ce se numesc " Bullet For My Valentine " este si normal sa continue pe un stil apropiat fata de cel pe care l-au avut acum 8-9 ani, sau, daca nu lirical, macar instrumental si nu ce gasim in " Riot " sau " TT ".
Ca veni vorba si despre ceilalti membrii, da, pot spune ca Moose este un tobosar bun, le are cu tobele, Padge la fel, stie bine cu chitara iar mai nou ne arata si alte solo'uri pe langa cele din piesele BFMV, iar Jay poseda un screaming foarte bun si placut. El a avut un rol foarte important din momentul in care a preluat mai mult de 50% din partile de interpretare vocala a lui Matt, dupa operatia suferita de laringita. Ar mai fi multe de discutat, chiar si Casa de Discuri cu care au ei contract cica ar fi fost de vina pentru " TT ", dar asta nu se stie chiar sigur. Oricum, ei decid ce vor face in continuare, nu noi, fanii. tongue happy

| anonim_4396 explică (pentru GicAx3mMetal):

Da...asa este. Si da, ma refeream la melodii de genul acela, nu neaparat la The Poison. happy