| Siracuzia a întrebat:

Bună, TPU!

Vreau cântece pentru începători la chitară, dar menţionez că ştiu bine acordurile principale, deci să fie cântece din 4-5 acorduri...şi dacă se poate cu tot cu bătaie.
P.S.menţionez că ştiu deja Râpa, Pădure nebună, Vremuri, Amintire cu haiduci, Bătrânul refugiu, Castelul, Visul.

Mulţumesc anticipat! happy

Răspuns Câştigător
| Thunderstruck a răspuns:

Invata naibii ce-ti place, si da-le incolo de acorduri. O sa-ti trebuiasca acordurile doar atunci cand o sa vrei sa compui, si la cate melodii stii nu prea cred ca o sa fie anii astia.

| Siracuzia explică (pentru Thunderstruck):

Să ştii că se poate răspunde la o întrebare şi fără să foloseşti astfel de cuvinte...am chitara de aproape o lună, nu cred că cineva s-a născut învăţat.

| Thunderstruck a răspuns (pentru Siracuzia):

Iarta-ma draga mea, dar vad ca tot n-ai inteles nimic. Acordurile nu te-ajuta cu nimic deocamdata daca le inveti papagaliceste, de fapt tu n-ai habar din ce-i format un acord. Nimeni nu s-a nascut invatat, dar unii nici nu vor sa invete.

| Siracuzia explică (pentru Thunderstruck):

Huh...şi nu am tot timpul să învăţ cât mai multe lucruri? Poate mă luminezi tu, dacă tot eşti maestru în aşa ceva...degeaba îţi lauzi cunoştinţele, dacă nu le împărtăşeşti cu alţii. Pentru mine e egal cu zero.

| Thunderstruck a răspuns (pentru Siracuzia):

Doamne fereste...Ti-am zis EXACT ce trebuie sa faci, sa inveti melodii, nu acorduri. Sa inveti ca acordul care are degetul aratator pe pozitia x, degetul mijlociu pe pozitia y si degetul inelar pe pozitia x se numeste acordul A minor, fara sa stii de ce, nu te ajuta cu absolut nimic. Si eu nu vin aici sa-mi laud cunostiintele, cunostiintele mi le laud cand am un concert, cand cant pentru mine etc. Nu stiu cum vrei sa-ti zic mai clar. Esti pe calea proasta, ia zi-mi cate din melodiile alea care le stii iti plac cu adevarat? -3? La mine toate melodiile care le stiu imi plac foarte mult, pentru ca eu nu invat melodiile care contin doar niste acorduri, am invatat la inceput, dupa tab-uri melodiile usoare, apoi dupa ureche pe cele grele.

6 răspunsuri:
| Fikki a răspuns:

Daca ploaia s-ar opri, let it be, asa e viata; daca vrei mai multe da-mi pm si te ajut cu mare plăcere.