| mODIN a întrebat:

Buna ziua TPU! Am primit de Craciun o chitara electrica, dar nu stiu cum sa o setez pe modul distortion/overdrive.Am setarea Gain la maxim dar nu se aude mare diferenta.Ce trebuie sa fac?

3 răspunsuri:
| Thunderstruck a răspuns:

Sunt 2 variante, prima, cea mai probabila, amplificatorul e de 2 lei si nu scoate gain decat pentru un overdrive, iar a 2-a varianta e ca amp-ul sa aiba 2 etaje de gain (deci, gain-ul sa fie setat din 2 locuri), primul e butonul de gain, evident, iar al 2-lea sa fie legat de volum, deci, gain-ul sa fie direct proportional cu volumul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai apasat pe butonul care schimba de la clean la distorsion?
Si de curiozitate, ce amp folosesti?

| mODIN explică (pentru anonim_4396):

Da,butonul e apasat(dar la mine se numeste Drive).Si folosesc un amp Clifton.