| Blastphemy a întrebat:

Care din următoarele genuri/subgenuri de muzică electronică ascultați și ce gen ați vrea să auziți la Untold/Neversea?
House/Groove House/Progressive House/Electro House/Tech House/Future House/Deep House/
Tropical House/G House/Bass House
Big Room
Dubstep/Brostep
Trap
Techno
Trance
Drum & Bass
Future Bass
Minimal
Hardstyle
-alt gen- (numiți-l)
Sunt curios ce se ascultă în România din sfera EDM.

8 răspunsuri:
| N0xEterniS a răspuns:

Putin imi pasa ce muzica o sa fie la Untold, dar pentru ca esti curios ce asculta romanii, ma implic si eu in studiul tau big grin
Acum vreo 6 ani, am ascultat prima melodie dubstep ''Chase & Status - No Problem'' parea asa bizara, eu fiind obisnuit cu pop, dance usor remixat. Dupa am continuat cu Foster The People - Pumped Up Kicks (Butch Clancy Dubstep Remix) si pana la urma am dat de Mt Eden Dubstep si anume Sierra Leone. Am observat ca ma atragea foarte tare bass'ul si acel specific 'wobble'. In momentul acela cautam numai electro, dubstep, house si acum imi amintesc cand am asculat pentru prima data Skrillex - Bangarang, in casti Pioneer parea asa de energica, simteam asa o stare de euforie laughing eram un pic speriat de ce stare imi dadea laughing pai si de atunci numai muzica electronica ascult, bine si ceva orchestral cum ar fi Two steps from Hell si ceva rock alternativ cu ar fi Linkin Park. A inceput sa-mi placa subgenul ce a luat amploare acum recent ''dubchestral'' cum ar fi Two Steps From Hell - Strength Of A Thousand Men [Instrumental Core Remix] si subgenul Metalstep cum ar fi Metalstep - Revenge of Alice.
Dupa atatea melodii, din cunostinte in cunostinte, am dat si peste alte genuri care m-au atars mult cum ar fi : Chillstep, Trap, Trance, Progressive House, Minimal, Drum & Bass si recent Hardbass laughing

| Blastphemy explică (pentru N0xEterniS):

Ai un DJ preferat?

| N0xEterniS a răspuns (pentru Blastphemy):

Un Dj preferat? Nu cred. In schimb as avea producatori preferati : Mt Eden Dubstep, Obsidia, Instrumental Core.

| TURB0X a răspuns:

Ascult cam toate soiurile de EDM.
Cel mai mult îmi place Hardstyle și Big Room.

| PetruZMihai a răspuns:

Hardbass!

| tapassiromanashi a răspuns:

Eu as vrea sa aud ceva in stilul lui DASQ si/sau Nusha, un techno sofisticat, o bubuiala buna, hard techno, dark techno, acid techno, techno cu altfel de influente, un hibrid sau ceva nou, ceva care nu prea se aude pe la noi in Romania. Rominimal e misto si micro house dar sa se faca si evenimente cu muzica mai agresiva si energica si nu ma refer pe latura de EDM (Dubstep, DnB, Electro etc) unde majoritatea sunetelor te racaie pe urechi si suna fake. Azi o asculti maine uiti de ea, vreau ceva care sa ia amploare sa zguduie pamantul. Am vazut ca prind astea de psytrance acum mai nou in 2022, sper sa se extinda.