| Veronici a întrebat:

Care sunt diferentele dintre o chitara electrica si una acustica? Si voi ce ati alege?big grin:*

Răspuns Câştigător
| GusWaters a răspuns:

Ioi,pai,in primul rand, sunetul.Asculta Soldier of Fortune si Speed King de la Deep Purple, si poti sa auzi cu urechile tale.Ar mai fi materialul din care se fac corzile,cele de acustica sunt foarte tari(din otel),si te pot incomoda la inceput,cele de electrica sunt mai moi si din alte materiale(nichel, nylon sau altele).Mai e pretul, o acustica buna e undeva peste 400 de lei, o electrica buna trece de 1000 de lei. Electricele au amplificatoare(de obicei, Marshall), acusticele nu. Electrice isi rup mai repede corzile(avand si material mai putin dur) decat cele acustice.Materialul din care se fac bridge-ul si griff-ul difera de la acustice la electrice.Pe acustica poti canta mai toate genurile, electrica e mai mult pentru rock si metal.Si mai sunt destule diferente.

Răspuns utilizator avertizat
| GusWaters a răspuns (pentru RockinLife):

Bre,faraoane,eu de cele mai multe ori am vazut amplificatoare Marshall,si la incepatori,si la de-al de John Petrucci sau Steve Vai,da' nu conteaza marca,pe cat conteaza cati watti baga amplificatoru'.Si la doze' nu ma pricep,sa fie cu iertare, dar pe acustica poti sa canti manele si din alea normale, si din alea portugheze. smug

Răspuns utilizator avertizat