| StrongHeart a întrebat:

Cat ma costa un videoclip bun? Care sunt preturile si in functie de ce cresc?
Intreb pentru cei ce se ocupa cu asa ceva si chiar stiu ce fac.

15 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Si crezi ca oameni de gen stau pe TPU? :))) Au bani de facut, nu sa intre pe o platforma unde adminul face fata la spam. Cam 1000 de euro minim, ai aici o firma cu mai multe oferte

https://www.daw.ro/videoclipuri-buget-redus-low-budget/

| johnnny123 a răspuns:

In mod evident, pretul depinde de cine iti face videoclipul si de ce vrei sa contina acel videoclip.

Daca vrei un videoclip in care te plimbi melancolic pe malul unui lac, o sa coste cateva sute de euro.

Daca vrei un videoclip regizat de Michael Bay in care sari cu un Bugatti Chiron intr-un elicopter Apache pilotat de Dwayne Johnson, o sa coste cateva zeci de milioane.

| StrongHeart explică (pentru johnnny123):

Pe mine ma intereseaza costul efectelor speciale, nu buggati sau Dwayne Johnson, nu dau 2 bani pe celebritati sau masini de marca scumpa.

| johnnny123 a răspuns (pentru StrongHeart):

Dwayne Johnson era doar un exemplu, evident la misto.

Dar exact aceeasi logica se aplica si in cazul efectelor speciale. Poti sa ai efecte speciale care costa 50 de euro, poti sa ai efecte speciale care costa 1 milion de euro. De unde am putea sa stim noi ce efecte speciale vrei tu in videoclip?

Este ca si cum ai intreba "Cat costa un ceas?". Poate sa coste 20 de lei, poate sa coste 500 000 de euro.

| StrongHeart explică (pentru johnnny123):

Ce efect special costa 1 milion de euro?

| johnnny123 a răspuns (pentru StrongHeart):

Stai linistit, pot exista efecte speciale care costa si mai mult. Intreaba-l pe Michael Bay.

Dar in continuare te legi de exemplele mele (care sunt exagerate intentionat) in loc sa intelegi esentialul: Costurile variaza in functie de ce vrei sa faci. Nimeni nu iti va putea spune cat costa ceva, fara sa stie ce este acel ceva.

Una este sa pui un filtru sepia si sa-l numesti "efect special", alta este sa faci un efect special de genul "bullet time" in care scena ingheata iar camera se misca liber in 3D.

| StrongHeart explică (pentru johnnny123):

Ma leg pentru ca sunt curios ce ar face un efect special sa coste foarte mult.

| johnnny123 a răspuns (pentru StrongHeart):

Scena bombardamentului din Pearl Harbor a costat 5.5 milioane de dolari.

Dar, repet, nu ai inteles esenta raspunsului meu.

"Cat costa un videoclip bun" este o intrebare mult prea generala ca sa poata primi un raspuns concret.

| StrongHeart explică (pentru johnnny123):

Inteleg ca sunt scene care costa mult automat, cum e scena lui Dre in "i need a doctor" cand isi bate joc de frumusete de Ferrari de cateva sute de mii pentru un clip de cateva secunde.
Stiu ca nu e bine sa generalizezi, ai dreptate.Cred ca cu 10 mii poti sa faci un clip mai bun decat unu de 100 de mii, conteaza substanta, sufletul pe care-l pui in arta pe care o practici.Asa cred.
Mersi de raspuns.

| StrongHeart explică (pentru johnnny123):

Stiu,conteaza,pe langa efecte,actori,machiaj,costumatie,lumini, locatii, poate in unele locatii ca sa ai acces trebuie platit niste bani, toti oamenii cu care lucrezi trebuie platiti, inteleg ce vrei sa zici.

| johnnny123 a răspuns (pentru StrongHeart):

Pai atunci cunosti deja raspunsul la intrebare: Daca esti talentat si ai un mesaj bun, poti sa faci un videoclip cu 0 lei. Daca esti praf si nu ai niciun mesaj, dar ai o groaza de bani de aruncat, poti sa faci o mizerie care costa 1 milion.

| StrongHeart explică (pentru johnnny123):

Exact.Chestia e ca rahatul e ridicat in slavi azi mai ceva ca un faraon.

| StrongHeart explică (pentru johnnny123):

Iti dau un exemplu, katy perry, sau alt exemplu B.oB, daca ai auzit de el, omul a vandut sute de mii de albume si sustinea intr-un timp pe twitter ca Pamantul e plat si nu cred ca o facea pentru marketing, chiar nu cred.

| Sly a răspuns:

Videoclipuri bune nu se mai fac. Din cauza excesului de sex, nu mai există inspirație!