| Unknow9990 a întrebat:

Ce boxe imi recomandati, eu am acuma niste boxe "Genius" nu stiu exact modelul! Ce va tare bas + volum mare...
Funda! Sa le gasesc in magazine!

23 răspunsuri:
| antimulte a răspuns:

Ceva cu subwoofer, un 2.1 macar... daca nu 5.1

| heddy10 a răspuns:

Eu dețin un sistem 5.1 Serioux HT5100C. Are 140w RMS (dacă știi ce inseamnă). Pot spune că bass am destul, și la volum maxim nu se aude fără distorsiuni. M-a costat 330 de ron. Ieftin pentru ce poate. Acum depinde de ce buget ai tu.

| heddy10 a răspuns (pentru heddy10):

La volum maxim se aude fără distorsiuni**

Greșeala mea big grin

| Utilizator1234 a răspuns (pentru heddy10):

Si eu am 2 sisteme de genul 5.1 si ascult muzica si eu si vecinii la ele. Unii zic ca n-am soundstage, dar sigur sunt invidiosi ca eu am 12 boxe, iar ei doar 2. Le tin la maxim de fiecare data cand ascult, nu aud nici cea mai mica distorsiune, e fenomenal, sfideaza legile fizicii. Unii se dau interesanti cu scule audiofile, dar ei sigur n-au basii mei.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Genius gembird serioux, all crap.

Cauta un sistem Logitech. Nu e high end dar e suficient peste mid-level si multe dintre aceste sisteme sunt accesibile ca pret.

| Utilizator1234 a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Unde naiba e Logitech in clasa de mijloc? In gama audio multimedia (pentru PC), cand vine vorba de filme. Poate doar in cazul acela, ca in rest, plasticaraia pe care o fabrica e de 2 lei cand vine vorba de muzica. Or fi ele ieftine, dar astea nu le pune in fruntea nici unui clasament.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru Utilizator1234):

Stai in banca ta si nu-mi comenta mie prostii. Si la 500 de ron si peste sunt considerate mid level si ca pret si calitate. Las ca si-au luat unii CJC de exemplu sau Genius cu sateliti de lemn si-acum isi plang banii, dupa trei ani le vibreaza le zbarnaie si se aude de rahat. Eu am sistemul pe care am dat 5 mil de 7 ani. Choke on it.

| Utilizator1234 a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Nu faceam comparatie intre Genius si Logitech, sau alte porcarii din segmentul asta. Oricum toate sunt la fel de proaste. Pretul le mai salveaza. Faceam referire la faptul ca Logitech nu au sisteme stereo, nu au tweetere, au o electronica de tot rahatul (inclusiv filtrele si amplificarea), nu au incinte din lemn (or fi Genius-urile proaste, dar lemnul e lemn). Si sunt producatori care incearca macar, la gama de pret in care Logitech scoate o cutie cu huruiala si 5 cutiute de plastic, sa produca incinte decente pentru ascultat muzica si nu pentru facut zgomot.

Gandeste-te de 2 ori cine comenteaza prostii. Daca ti-a rezistat un sistem audio 7 ani, nu spune nimic despre calitatea reproducerii sunetului sau despre experienta ta in domeniu.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru Utilizator1234):

Hai fi serios cu lemnul tau si tweeterele tale. Boxele Logitech au avut intotdeauna subwooferul de lemn si cu electronica serioasa nu cum am vazut tot felul de sisteme care de "bune" ce erau le pusesera astia radiatoare uriase in spatele subwooferului si tot se infierbantau ca un cuptor in plus ala numai bas nu este. Pentru informatia ta sistemele Logitech de buna calitate sunt mai scumpe decat Genius si CJC si alte panarame si sunetul e net superior la orice sistem Philips sau Sony. Nu mai vorbi daca nu ti-ai permis sa-ti iei nu mai face pe vulpea care n-ajunge la struguri. Si pentru informatia ta sistemele superioare Logitech costa 13 milioane. In al nu stiu catelea rand daca te intreaba cineva un subwoofer de calitate are difuzorul extern nu cum am vazut la unele montat pe podeaua sau latura subwooferului inspre lemn.

Nu stiu ce tweetere visezi tu dar tweetere reale nu au decat boxele clasice pe trei cai - bas medii tweetere care vin amplificate de o statie. In rest sistemele 5, 1 pot pretinde orice sau pot avea niste difuzoare mici si sa le zici tu tweetere pana dupa Pasti ca nu e acelasi lucru.

Te asigur ca satelitii Logitech din plastic iti depasesc calitativ orice abureala de lemn vrei tu.

Uite na sistem cu fir liber de ti le pui unde vrei tu in casa, dolby digital si subwoofer de-ti bubuie podeaua. 15 mil
http://www.emag.ro/boxe-logitech-5-1-z906-500w-rms-980-000468/pd/EJF3DBBBM/

| Utilizator1234 a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Esti atat de inapt incat crezi ca nu stiu ce produce Logitech-ul. Esti si mai inapt sa crezi ca eu tanjesc dupa un rahat 5.1 de 1300 de lei. Esti cel mai inapt pentru ca ai impresia ca muzica suna bine pe 5.1 cand ea e inregistrata stereo. Asculta un 2.0 de la un producator de sisteme multimedia (ca sa nu te bag in lumea Hi-Fi, ca te pierzi) apoi revino sa dezbatem subiectul asta. Mai inseamna si ca esti total paralel cu ideile de soundstage, separatie stereo, spatialitate, transparenta, dinamica, si multe altele (prostiile astea 5.1 nu stiu sa reproduca asa ceva). Ca daca tu esti atat de ignorant incat sa crezi ca sunetul rezoneaza mai bine din plastic decat din lemn, iar tweeterele n-au importanta, inseamna ca n-ai ascultat la viata ta mare lucru. Sa nu mai vorbim de faptul ca in opinia ta, tweetere se pun doar pe incintele pe 3 cai (atunci cele pe 2 cai ce au?). Mai mult, conceptia ta despre sunet e la fel de deformata precum bas-ul unui rahat de subwoofer Logitech. Uita-te la electronica unui z906 sa vezi ce op-amp-uri la 1 euro bucata si ce condensatori de 1 leu bucata folosesc. Daca ai ascultat toata viata numai plasticaraie nenoricita si n-ai habar de set-upuri sau boxe ce reproduc muzica si nu zgomote, stai in banca ta, la Logitech-ul care iti place atat de mult, dar nu-i mai sfatui si pe altii sa-si ia acelasi rahat.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru Utilizator1234):

Iar tu esti la fel de inapt sa consideri ca tot ce e lemn e sfant doar pentru ca-i lemn si habar n-ai ca op-amp-urile sunt mai nou integrate in placile de sunet si pot fi schimbate dupa preferinte. La fel cum crezi ca tweeterele sunt vezi doamne niste panarame speciale si ca un sistem 5.1 nu poate emite si inalte pe langa medii si bass ca n-are tweetere.

Stai tu in banca ta si nu mai vorbi din ce auzi pe net ca stiu mai bine cum suna muzica spre deosebire de generatia bumpti bumpti, am auzit muzica intr-un studio pe boxe cu tot ce vrei tu.

Asculta tu muzica din boxe din lemn pana ametesti. Deocamdata omu are Genius si sunt satul pana peste cap de lemnu lor si de ceea ce crede lumea ca-i muzica de se-aude din horcaiturile alea. Si vii tu sa bagi basini cu op-amp-urile crezand ca impresionezi. Vezi-ti de treaba ca apartamentul nu e scena si nici studio si daca nu ti-a intrat bine in cap pana acum iti mai spun o data. La un sistem 5.1 sau 7, 1 singurul care trebuie si este din lemn si la Logitech e subwooferul. Atunci cand un satelit iti preia din bas si zumzaie cum fac alde serioux cjc si genius, poti sa te caci pe ele cu lemnu lor cu tot.

| Utilizator1234 a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Dupa ce ca habar n-ai, mai si latri de-aiurea. z906 are DAC propriu (slab, dar il are - singurul lucru bun la sistemul ala pe langa performanta in filme). Ma legam de conceptia ta, ca muzica suna bine pe 5.1, care e o conceptie idioata, bineinteles. Nicidecum nu laud alte 5.1 din lemn, ca-s aceleasi marii cu alte palarii. Ai ascultat muzica in studio, ai facut rahatul praf, incintele de studio redau sunetul plat si rece pentru inregistrari, nicidecum pentru auditie. Nici atata lucru nu stii. Stii mai bine cum suna muzica decat mine? Ma indoiesc. Cand o sa ajunga urechea ta sa perceapa amprente sonore de pe diverse amplificatoare si incinte si sa recunoasca schimbari dupa DAC-uri si cabluri, mai discutam. Iar cand o sa ajungi sa asculti set-up-uri care au apogeul la Jeff Rowland Continuum S2 cuplat la o pereche de Raidho C1.1 (surpriza, sunt din lemn) cu un DAC Chord QBD76 HDSD intr-o camera antifonata ca la carte atunci sa-ti permiti sa faci afirmatii ca cea de mai sus. Dar pana acolo e cale lunga, fugi si asculta macar un Edifier sau Microlab 2.0 ca le gasesti pe la Altex/Flanco/etc., invata ce inseamna o medie redata corect, inalte capabile sa nu zornaie, sounstage, s.a.m.d.

| Utilizator1234 a răspuns (pentru Utilizator1234):

Uitam sa amintesc ceva: Logitech scoate medii si inalte din prostiile alea? Cred si eu ca pentru tine le scoate, daca habar n-ai cum ar trebui sa sune.
Ia si citeste un review facut de cineva cu mult mai multa experienta in domeniu ca mine, care e prea profesionist sa tina comparatii directe intre sistemul acesta si un sistem pentru muzica.
http://soundnews.ro/2011/05/24/logitech-z906-review/

| Utilizator1234 a răspuns (pentru Utilizator1234):

Mai vrei? Uite aici o comparatie interesanta intre vechiul z5500 si 2 incinte pe 2 cai (care au tweetere si sunt din lemn - niste porcarii, nu?)
https://www.youtube.com/watch?v=dXk3I8LxOz8

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru Utilizator1234):

Ok hai sa-ti spun o mica poveste. Am un amic pasionat de muzica. Dumnealui citeste pe internet si pe forumuri si pe situri profesioniste review-uri si alte bazaconii si poate sa-ti recite pe de rost tot felul de teorii legate in special de muzica si ultima data cand am mai vorbit cu el stia si niste chestii legate de sonorizare. Si eu pot sa ti le invat si sa ti le recit pana imi iese sufletu. Din pacate si-a luat un set de boxe de mare angajament cu toate basinile si prostiile ca sa constate ca in camera in care le-a pus, recte un dormitor de bloc nu se aude tocmai cum trebuie.

Presupunand ca nu esti tot un fel de din asta care le stie pe dinafara si se lauda cu ele pe internet de parca eu sau altcineva te-am putea crede pe cuvant ca ai tu o ureche fina si percepi pe dracu-n paispe, toata povestea pe care o spui tu e absolut irelevanta in trei conditii indeplinite de cele mai multe ori simultan

- lipsa de bani (sa nu-mi spui mie ca incinte de-astea pretentioase le poti lua de la flanco si eventual si la un pret decent
- lipsa unei placi de sunet cu iesiri HD pe RCA care fie profi fie semiprofi e pentru astfel de sisteme de care vorbesti tu
- lipsa unei incaperi cu buna sonorizare.

Uiti ca omu are deocamdata Genius. Daca stia, ii pasa, si-si permitea traznaile de care vorbesti tu, nu intreba pe TPU.

Sistemele 5.1 sunt in acelasi timp capabile sa redea stereo si surround. Ca n-o fi stereo cum vrei tu, nu stiu. Placa mea de sunet emuleaza si Dolby stereo si DTS si ce vrei tu, cand e pe stereo nu merg toti satelitii samd.

In alta ordine de idei oamenii mai joaca jocuri mai privesc la un film, tu il pui pe om sa fie privat de povestile astea doar ca nu-ti convin tie sistemele 5.1 de plastic.

Da tu asa pe internet sau macar pe la televizor te mai uiti? Poate ti-a scapat povestea aia cu boxele facute din cristal si nu mai stiu ce metal. Sau poate nu ti-a trecut prin mana un boom box din asta ciudat in tot felul de forme care scoate un sunet incredibil pentru o ciudatenie in forma de ciuperca sau mai stiu eu ce.

Trezeste-te mai omule ca tehnologia nu mai sta doar in lemn si tweetere clasice ca pe principiul asta mai bine nu-ti schimbi nici monitorul CRT cu unul pe led, te tii cu dintii de windows 95 samd.

Eu n-am afirmat ca un sistem facut special cu tot ce-i trebuie pentru nevoia unui muzician ar fi inferior unui 5.1 de la Logitech da ce-ti trebuie omului op-amp-uri si traznaile pe care i le reciti tu acolo? Sau ai sa-i dai tu 30 de milioane sau mai mult sa-si cumpere firifomfleurile alea de care spui tu.

Si daca si le cumpara si le pune la sunet on board sau o placa de sunet genius ce-a rezolvat?

Singurul mod in care tu personal imi poti dovedi ca ai ureche sa percepi pe naiba-n paispe e sa canti. Daca nu falsezi poate te cred. Daca nu esti in stare sa canti, nu mai veni sa ne vorbesti despre urechea ta infailibila.

| Utilizator1234 a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Deja faci afirmatii idioate cand nu mai ai ce abera sau cu ce sa te aperi. Activez intr-adevar si virtual, pe forumuri cu pasionati si audiofili, insa nu de aici capeti experienta, ci testand (daca vrei, pe viitor ma filmez si-ti trimit poze din showroom-uri). Fiecare isi cumpara ce vrea, intr-adevar, cu totii percepem sunetul diferit. In schimb ce prostii debitezi tu acolo, sunt conceptii de incepator, fara experienta in domeniu. Pentru informatia ta, niciodata un difuzor full range nu va reda gama de frecvente a unui sistem pe 2 cai cu filtre (nu are cum, filtrele taie frecventa pentru a fi impartita pe mid-bass si pe tweetere). Nu te lega de incepatori, ca sunt constient ca daca n-au habar cu ce se mananca vor pune un sistem de 3000 de lei pe o placa on-board si daca le spui sa-si cumpere DAC se gandesc la istorie. Ce ti-am aratat eu acolo nu-s sisteme pentru muzicieni, sunt sisteme pentru audiofili dar nu intru in detalii ca oricum esti paralel cu domeniul si n-are rost sa-mi racesc gura. Sistemele 5.1 redau muzica stereo in 5 sateliti cum naiba poti sa fii atat de idiot sa nu-ti dai seama ca e ca nuca-n perete sa asculti muzica inregistrata stereo in 5 incinte? Concluzia e clara, fiecare isi cumpara strict ce are nevoie, dar nu poti recomanda cuiva care vre un sistem pentru muzica un 5.1. N-are rost sa stau la barfe cu tine pentru ca deja ma plictisesti. Macar de erai ceva mai priceput si apucam sa discutam de chestiuni importante. Dar daca tu ai nevoie de un inginer de sunet sa-ti spuna importanta filtrelor, tweeterelor si incintelor, inseamna ca eu imi consum timpul degeaba aici, tu tot la fel de ignorant ramai. Stai cu Logitech-ul tau, cumpara-ti Logitech in continuare si lasa aberatiile tale de nepriceput sa ramana si ele cu tine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Utilizator1234):

Deja esti imbecil. si-am incheiat discutia. n-ai inteles nimic. daca ai stii atat de multe ai fi stiut pana acum ca muzica stereo nu se aude in toti satelitii, evident. da tu esti prea dobitoc, preocupat sa-mi reciti ce ai citit pe forumuri si sa te dai mare cu poze din showroom-uri cand nu poti dovedi nici un rahat din ce spui. Esti un forumist pasionat de sound si ai citit mai multe decat omu de rand de dacuri si op ampuri si faci rahatu praf aici scuipand pe sistemele 5.1 cand habar nu ai de ce sunt in stare. Mai du-te si baga-ti dacurile si op-amp-urile in fund ca un bat cu siguranta ai acolo de te dai asa grozav. Inteleg mai bine decat crezi ce spui si ce fel de boxe ar fi ultra calitative pentru muzica insa ti-ai indesat atat de tare in fund toate tehnicalitatile citite pe forumuri incat nu mai iti ajunge nimeni la nas. Nu vezi ca esti penibil?

| AlexanderAdrian a răspuns:

Alex uite eu nu stau sa ma cert cu nea 1234 pe plastic versus lemn iar tu evident poti sa-ti iei ce doresti insa iti spun o chestie si tie si lui, singurul lucru care trebuie sa bubuie e subwooferul. Producatorii care fac golania asta cu satelitii din lemn nu sunt in stare sa emuleze sunetul cum trebuie caz in care lor le vibreaza si satelitii ca n-au fost capabili sa directioneze basul unde trebuie si te trezesti ca la Genius ca satelitii nu-ti vor scoate in vecii vecilor sunete curate. Poti de exemplu sa mergi pe ideea asta cu tweeterele si alte bazaconii insa din ceea ce vad disponibile cu statie de amplificare ar fi doar niste sisteme Akai si eu in firma asta n-am incredere. Cel mai bine mergi tu intr-un show room unde oricum te avertizez ca acustica e de rahat dar iti poti da seama cat de cat de puterea unui sistem Logitech. In definitiv marci serioase nu prea sunt la categoria asta Ai putea opta pentru Pioneer daca-ti da mana la 25 milioane sau Samsung insa sistemele alea sunt cu blue ray.Si-a mai ramas Creative care e inferior Logitech desi fac niste placi de sunet deosebite.

Eu nu mi-am permis la vremea respectiva sistemul THX ca era 10 mil si mi-am luat un sistem Logitech de 5 mil, merge de 7 ani deja aproape nu se mai gaseste pe piata ca au scos alte modele, il gasesti intr-un stoc limitat aici

http://boxe.neracomputers.ro/boxe-logitech-g51-5-1-155w-gaming-8034

| AlexanderAdrian a răspuns:

Mi-am sters singur ultimul raspuns. Asta ca sa nu ranjeasca degeaba audiofilu nostru cu op-amp-urile.

| Utilizator1234 a răspuns:

Poate spui si ce buget ai, ca sisteme audio sunt multe. Ai placa de sunet integrata sau dedicata? Le folosesti la muzica sau la filme?

| Utilizator1234 a răspuns:

Sunt penibil, vorbesc din auzite. Am auzit si eu pe un forum niste cuvinte noi si vreau sa ma dau interesant aici, ca deh asa face lumea. Nu stiu unde mi-a fost mintea cand am cumparat Monitor Audio si am trecut cu vederea un 5.1 perfect la care rupe basul si se aude fenomenal. Felicitarile mele, stii sa injuri pe net, dar habar n-ai de jumatate din informatiile de mai sus. Ramanem fara argumente, ajungem la injurii, ramanem fara ijurii ajungem la ignore, deja m-am obisnuit cu comunitatea asta. Spor la auditii!

| Utilizator1234 a răspuns:

Zi mersi, ai invatat chestii noi pe treaba asta. Daca le stiai deja nu aberai in halul in care ai facut-o. Si eu am invat ceva nou, placa de sunet cu iesire HD, ce naiba o mai fi si aia. Ca despre DAC tu inveti la istorie. Hai da un search pe google si zi-mi ca stii ce face si de ce-i mai bun ca o placa de sunet conventioala.

| looredanaa93 a răspuns:

Vezi Aici http://dshop.cabanova.com/boxe-reduceri.html
Sunt foarte bune, vei fi multumit

Sper sa iti placa