| BeyondTheDarkSun a întrebat:

Ce compozitor de muzica clasica preferi?

21 răspunsuri:
| Polaris a răspuns:

Wagner și Stravinsky.

| foxsilver a răspuns:

N-as putea sa ma limitez doar la un singur compozitor. Imi este greu pentru ca este genul meu preferat de muzica, si bineinteles ca ascult in functie de starea de spirit, incepand de la Haydn, Mozart, Brahms, Beethoven, continuand cu Max Bruch, Mendelssohn Bartholdy, Chopin, Dvořak, Bedrich Smetana, Paganini, si terminand cu Rachmaninov, Debussy, Ravel, Saint-Saens.
Lista e mult mai lunga, si ca sa aleg chiar si numai unul din cei mentionati, imi este imposibil.
As putea sa-ti spun culoarea preferata, floarea care imi place cel mai mult, parfumul, etc, dar compozitorul preferat...nu.

| PedoBarbie a răspuns:

Bună!
Bach îmi place mult.
Pe curând!

| KristalPop a răspuns:

Beethoven, Wagner.

| CrazyGothic a răspuns (pentru KristalPop):

:O Lindicule, te-ai pus pe muzică clasică?
Oau! Trebuie să scriem undeva!

| KristalPop a răspuns (pentru CrazyGothic):

Ascultam de mult timp muzică clasică, iubito!winking
Nu trebuie să scrii nicăieri.

| CrazyGothic a răspuns (pentru KristalPop):

Oo, mi-au zis iubito! Ce scump...

| KristalPop a răspuns (pentru CrazyGothic):

Îmi place poza ta de ţărancă îmbufnată.

| dracu14 a răspuns:

Nu ma prea dau in vant dupa scartaieli(no offence)dar imi place varianta de chitara a ride of the valkyries a lui wagner

| FearOfTheDark a răspuns:

Bach si Chopin Nu stiu de ce am zis de al 2-lea.Mi-a placut o compozitie de-a lui si de atunci l-am pus in fruntea listei langa batranul Bach.

| FearOfTheDark a răspuns (pentru FearOfTheDark):

Si era sa uit: Arthur Rubinstein

| foxsilver a răspuns (pentru FearOfTheDark):

Arthur Rubinstein nu a fost compozitor, a fost unul din cei mai mari pianisti din istoria interpretativa a muzicii clasice, celebru in special pentru interpretarea lucrarilor lui Chopin.

| Against a răspuns:

Mozart love struck

| Decrepit a răspuns:

Bach si unul de care aproape sigur, nici dracu nu a auzit pe plaiuri romanesti, Abel Korzeniowski :
http://www.youtube.com/watch?v=d8L7ymp5tLE

Pune-l si pe Havasi Balazs in discutie,desi el nu stiu daca e responsabil si de compunerea pieselor cantate.Tu oricum, ia mai multe de la Abel.Omul e un geniu in adevaratul sens al cuvantului.

| bloodyhell a răspuns (pentru Decrepit):

Glumesti? il iubesc pe Abel Korzeniowski.

| vRawr a răspuns:

Beethoven. happy

| SynZeSaseTri666 a răspuns:

Vivaldi Beethoven

| ZwolleZwolle2003 a răspuns:

Vivaldi