| TudorGamer a întrebat:

Ce este mai greu de invatat la inceput? Bassul sau chitara electrica? care costa mi mult cu absolut tot? si dati-mi va rog un lynk de unde pot sa iau un aparat care imi arata cand sunt corzile acordate corect!

3 răspunsuri:
| RockNbeer a răspuns:

Tipu' ala de deasupra comentariului meu cel mai probabil nu a pus mana pe o chitara in viata lui, nici electrica nici bass.
Din moment ce eu cant la electrica in majoritatea timpului...as zice ca electrica.De obicei bass-ul il folosesc doar pentru ritm, insa sunt si basisti care folosesc bass-ul pentru partea solistica.
De ex https://www.youtube.com/watch?v=5omFFeLEXFE
Sunt o gramada de feluri in care poti canta la un instrument, nu exista instrument "usor" si instrument "greu", depinde doar de tine ce vrei sa faci cu el.
Iti pot recomand eu cateva bass-uri si amplificatoare(boxa aia care scoate sunetul) insa mai intai spune-mi ce buget ai, cati bani ai de gand sa investeti.

| Wøodenpints a răspuns:

Acum depinde la ce nivel țintești la fiecare instrument.
Dacă ai așteptări mari, și muzicuta poate fi un instrument dificil.

Chestia asta depinde de mulți factori. Poți învăța să cânți pe electrică în 2 ani, dacă te rezumi doar la chestii simple. La fel și la bass.
Am cântat la ambele, șî mai ușor mi s-a părut bassul. Dar era ușor pentru ce cântam eu. Și era cu 4 corzi.

Dacă nu ești decis de ce să te apuci dintre cele două, e clar că nu-ți place niciuna în mod special, și vrei doar să înveți sa cânți la un instrument doar de dragul de a cânta la un instrument.

| Nerd³ a răspuns:

Pe de parte bass-ul e cel mai greu instrument din cele 2. Trebuie sa fii rapid, sunt nesimtit de multe acorduri, si multa teorie. Cred ca bass-ul ar costa mai mult (chitara+boxe+pene de calitate). Un acordator de chitare? Uite:http://www.proguitartuner.com/guitar-tuner/. Daca nu e bun, intereseaza-te de electric guitar tuner sau de bass tuner. Bafta