| Deea a întrebat:

Help please! mi-am cumparat acordor pentru chitara si nu stiu cum sa acord chitara... el arata ca corzile sunt acordate dar sunetele se aud jalnic oh go on. Ce as putea sa ii fac?

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Lasa acordorul. Vorbeste cu un muzicant batran si roaga-l sa te invete sa acordezi dupa ureche. De obicei ti se da un ton de pe acordeon sau altceva (un la) iar tu incepand cu acel ton acordezi corzile. Se repeta de cateva ori operatiunea pana iese bine.
Succes!

3 răspunsuri:
| wormy a răspuns:

Ori tu nu ai inca urechea muzicala formatahappy, ori acordorul trebuie setat. Una din doua:d

| alex2009 a răspuns:

Pai cand cumperi un produs acela are manual de utilizare

| theguy a răspuns:

EADGBe-astea sunt notele pe care ar trebui sa le indice acordorul pentru fiecare coarda in parte de la cea mai groasa la cea mai subtire. Vezi ca atunci cand iti arata culoarea verde sa iti si indice nota care sa corespunda corzii...nu stiu daca am fost prea clar.