| Miky a întrebat:

Ce este muzica black (metal/rock)

4 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Cred că ți-ai răspuns singură în întrebare, este un gen de muzică.
Dacă vrei să aflii mai multe ai putea să consulți Wikipedia :
http://ro.wikipedia.org/wiki/Black_metal

| Polaris a răspuns:

Un gen muzical pe care persoanele cu IQ-ul sub 120 ar trebui să-l evite.winking

| Peryngveohlin a răspuns:

Este un subgenul de Metal extrem ce a apărut în anii 80, nu știu mai exact cine a creat black metalul, dar știu că a apărut în Norvegia.
-Black metalul este cam cel mai controversat gen de metal extrem din lume, și sau întâmplat foarte multe lucruri diabolice din cauza acestui gen, cum ar fi:
1)sinucideri
2)arderi de biserici
3)crime (etc)+toate acestea în jurul Satanismului.

-mai multe lucruri poți să afli de pe Wikipedia, o să găsești și-n română

| 0vifor a răspuns (pentru Peryngveohlin):

Sunt cateva greseli minore in raspunsul tau, lucruri de finete.
cele doua trupe care au creat black metalul ca subgen muzical au fost bathory si venom, iar niciuna dintre ele nu a fost norvegiana (bathory fiind suedezi, iar venom, englezi). ceea ce ai retinut despre norvegia probabil are de a face cu "cel de-al doilea val" de black metal, care intr-adevar a pornit de acolo. primul val nu a avut nicio legatura cu sinuciderile si arderile de biserici, ba chiar din contra, solistul bathory a marturisit ca s-a oprit din a mai face black metal pentru ca incuraja comportamente neadecvate. crimele au avut loc in cel de-al doilea val, si nici atunci nu au fost cauzate de satanism (in afara de arderea bisericilor), ci mai degraba de conflictele dintre membrii scenei.
iar pentru a raspunde la intrebarea initiala, black metalul este subgen de metal care a evoluat din speed metal si trash metal si contine de obicei tremolo picking la chitara (o tehnica ce consta in lovirea repetata si rapida a unei corzi/unui acord), blast beaturi la tobe(loviri rapide, repetitive) si o tehnica vocala ascutita. versurile pot trata diverse subiecte, de la satanism, religii antice, misticism la natura, cosmos, filosofie si emotii, si unele mai neplacute, intalnite la death metal (violenta, razboi, ura).
o regula este ca black metalul nu proate avea mesaj crestin. stilul muzical cu aceleasi caracteristici sonore, dar mesaj crestin se numeste white metal sau unblack metal, si cele doua sunt separate din cauza asocierii black metalului cu satanismul