| top500 a întrebat:

Ce impedante are un subwoofer Rocksford Fosgate T112D4? si ce amplificator ar fi bun pentru el?

Răspuns Câştigător
| MateiSebastian a răspuns:

Legate în serie, bobinele ajung la o impedanță de 8 ohmi; legate in paralel ajung la 2 ohmi.
Ideală ar fi o soluție în care subwoofer-ul este legat în paralel la un amplificator cu un canal care să debiteze 400W la o sarcină de 2 ohmi.
Depinde foarte mult de amplificator; De exemplu, amplificatorul Pioneer de mai sus are suport pentru 2 cât și pentru 4 ohmi. El va debita 2x200 W la o sarcină de 2 ohmi; Problema este stabilitatea amplificatorului, în Bridge, amplificatoarele au tendința de a se supraîncălzi, deci, dacă aveți de gând să folosiți doar acel subwoofer, ar fi bine să achiziționați un amplificator MONO care să debiteze aproximativ 400W continuu în sarcină de 2 ohmi, astfel veți obține puterea maximă din acel difuzor.

3 răspunsuri:
| MateiSebastian a răspuns:

Acest subwoofer are un motor bazat pe un sistem de bobine vocale duble ce au o impedanță minimă de 4 ohmi.
Un amplificator bun ar fi Alpine MRP-M650; amplificatorul debitează 400 W RMS la o impedanță de 4 ohmi, deci Îți va duce subwooferul destul de bine.
Nu știu dacă vei găsi acel amplificator în România, dar și acesta este bun ( http://m.emag.ro/amplificator-auto-pioneer-400-w-gm-a3602/pd/DH0ZSBBBM/ ). Și acesta va debita 400 W RMS in Bridge.

| top500 explică (pentru MateiSebastian):

Pai la specificatiile difuzorului scrie 600 rms. daca iau amplificator in 400 ar fi de ajuns? Acest subwoofer are 2 bobine de 4 ohmi... daca leg in serie rezulta 1 ohm iar in paralel 8 ohmi?

| top500 explică (pentru MateiSebastian):

La ce impedanta recomandati legarea acestui difuzor? caci nicaieri nu gasesc un raspuns clar...eu inteleg prin 2 bobine de 4 ohmi impedante de 2 respectiv 8 ohmi...corect?

| MateiSebastian a răspuns (pentru top500):

Legate în serie, bobinele ajung la o impedanță de 8 ohmi; legate in paralel ajung la 2 ohmi.
Ideală ar fi o soluție în care subwoofer-ul este legat în paralel la un amplificator cu un canal care să debiteze 400W la o sarcină de 2 ohmi.
Depinde foarte mult de amplificator; De exemplu, amplificatorul Pioneer de mai sus are suport pentru 2 cât și pentru 4 ohmi. El va debita 2x200 W la o sarcină de 2 ohmi; Problema este stabilitatea amplificatorului, în Bridge, amplificatoarele au tendința de a se supraîncălzi, deci, dacă aveți de gând să folosiți doar acel subwoofer, ar fi bine să achiziționați un amplificator MONO care să debiteze aproximativ 400W continuu în sarcină de 2 ohmi, astfel veți obține puterea maximă din acel difuzor.