| ƳourMind a întrebat:

Ce inseamna pentru voi muzica adevarata?
Aud toti mai multi oameni care spun ca cei ce nu asculta manele cred ca asculta o muzica de calitate.
Deci ce inseamna cu adevarat muzica adevarata?
Niste exemple de genuri.
Multumesc!

13 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Puţin îmi pasă de ce crede unul sau altul despre ce înseamnă "muzica adevărată". Cred că este ceva destul de relativ. Pentru mine muzica bună este cea care reuşeşte să mă atingă, indiferent de gen, care reuşeşte să-mi trasmită ceva şi în care, eventual, (pe moment) mă regăsesc.

O parte din melodii pe care îmi face (sau îmi făcea) plăcere să le ascult:
http://www.tpu.ro/......9_1OAJrwjI

De regulă, muzica bună se simte, are acel..."je ne sais quoi" şi nu duhneşte a ieftin şi comercial.

| CautNume a răspuns:

Http://www.tpu.ro/......cpasD3gWsU
O mica parte din melodiile pe care eu le consider "muzica adevarata".

| Kaℓi a răspuns:

Mie imi plac baladele rock.
Imi place Sam Cooke.
Si Gilbert Becaud, Aznavour, Zaz.
Imi place "Dansul sabiilor".
Imi place "Lasa-mi toamna pomii verzi" si "Eternitate". Si alte multe melodii din epoca de aur a muzicii romanesti.
Imi place muzica portugheza.
Imi place Cedry2k.
Si melodiile populare patriotice din Ardeal.
Si "Jesus Christ Superstar" :)
Si asta https://www.youtube.com/watch?v=OP5e8HqVN0o
Foarte amestecat, stiu... de astea mi-am amintit deocamdata :)

| Wøodenpints a răspuns:

Mi se pare oribil faptul că tu ai întrebat ce este aceea muzică adevărată și mulți ți-au spus ce muzică ascultă ei.

| NOname a răspuns (pentru Wøodenpints):

"Mi se pare oribil faptul că tu ai întrebat ce este aceea muzică adevărată și mulți ți-au spus ce muzică ascultă ei."

Problema s-a pus "ce înseamnă pentru VOI muzica adevărată?". Să înţeleg că tu obişnuieşti să asculţi muzica pe care o consideri o mizerie?

Ce ar fi să răspunzi la întrebare şi să ne luminezi care este acea "muzica adevărată"?

| Wøodenpints a răspuns (pentru NOname):

Nu-i vorba de asta. Doar că am văzut răspunsuri care s-=ar fi mulat perfect pe o întrebare de genul "Ce muzică ascultați".
Cred că un răspuns mai pertinent ar fi fost să se înceapă cu o definiție a muzicii și a ceea ce înseamnă pentru respectiva persoană muzica adevărată.
Da, am întâlnit și oameni care spuneau că muzica adevărată este altceva față de ascultau ei, dar acel altceva li se părea plictisitor, totuși îi puteau recunoaște calitatea.

| Duucu a răspuns:

Muzica adevărată este cea care-ți place.Bine,se exclud aici unele genuri precum manelele, pop-ul îsta nou și dance-ul nou.
https://www.youtube.com/watch?v=fX5USg8_1gA
Asta consider EU muzică adevărată

| Kriss96 a răspuns:

Muzica adevarata este aceea care iti place. Daca intrebi o batrana, o sa-ti spuna ca muzica clasica este cea adevarata. Dar in general tineretul nu apreciaza Mozart, Bach, Bethoveen sau alti compozitori clasici. Unii oameni asculta rapp, insa nici aceasta nu e pe gustul tuturor. In concluzie gusturile nu se discuta. Fiecare asculta ce-i place si aia e muzica adevarata. Nu poti asculta ceva ce nu iti place. Nu e corect fata de tine si nici fata de altii.

| Nicu47 a răspuns:

Muzica adevarata iseamna hip hop, house, electro, dubstep, techno

| Wøodenpints a răspuns (pentru Nicu47):

Dumbstep? BWUUUM-ul ăla căcăcios îl consideri tu muzică?

| Crucified a răspuns (pentru Nicu47):

Nu ştiam că haus şi dapstep sunt adevărate genuri de muzică. laughing

| Cupcakestar a răspuns:

Pentru mine muzica adevarata este cea care are versuri pe care sa le inteleg!
Asta nu inseamna house sau aproape toate melodiile romanesti, in care versurile se repeta timp de 3 minute si ceva, iar acestea nici nu au sens!

| BlackWaltz a răspuns:

Mda, fiecare considera ceea ce asculta muzica "adevarata" sau "buna" sau oricum vrei s-o numesti, fiindca-s subiectivi. Dar, hai sa fim seriosi, cum poti spune ca salam sau biberu' is de calitate cand iti sangereaza urechile ascultandu-i? Ai cerut exemple de genuri, dar nici aici nu pot sa te ajut; fiecare gen si subgen are uscaturile lui: nu poti sa spui ca toata muzica rock sau rap (cu atat mai putin, tinand cont ca tot mai multi se comercializeaza) e de calitate, exista artisti/trupe bune si altii/altele mult spus mediocrii/mediocre.
Pentru mine muzica buna inseamna rock de calitate (sa aiba instrumental bun, complex, nu 2 acorduri de chitara, versurile sa nu fie stupide, voci bune), rap de calitate (necomercial, versurile sa exprime ceva), blues, jazz, folk, country, muzica clasica, soul, nici raggae nu-mi displace.