| mickeye a întrebat:

Ce părere aveți de faptul că toate manelele seamănă cu alte melodii străine?
Nicolae Guta & Play AJ - Sunt tare Snow -Informer
Babi Minune & Denisa - Aproape de inima ta Gloria Estefan-Hoy
NEK si DENISA - Traiesc o poveste Bosson - One In A Million
Florin Salam - Tu mie, tu mie Dragana -Umirem majko
Mă rog, exemplele pot continua.
Întrebările care se pun sunt:
1.Manelele sunt copiate, au versuri cretine și maneliștii cântă de parcă se screm.Deci de ce românașii sunt proști și ascultă manele? Dar nu oricum, ci proști de le curg bale din gură.
2.De ce românașii preferă să asculte manele copiate în loc să asculte originalul?
Am auzit mulți români spunând că preferă să asculte piesa Babi Minune & Denisa - Aproape de inima ta decât varianta Gloriei Estefan că maneaua e în română,deci înțelege și el ceva,și în plus varianta Denisei sună mai bine,adică Denisa cântă mai bine decât Gloria, are voce mai bună.
Tocmai de aceea Denisa e cunoscută în toată lumea, iar Estefan e cunoscută numai în RRomânica.
3.Mai există vreo țară în care se ascultă manele și în care țiganii fac legea în muzică?
Nu-mi ziceți de Turcia,Grecia,Bulgaria fiindcă nu cred că aia au melodii cu versuri de genul Am bani și femei /De mor toți dusmanii mei.
În Balcani sunt mulți cântăreți: Antique,Tarkan,Desi Slava, dar manelele românești sunt penibile.
În nicio altă țară țiganii nu sunt în topuri, nu cântă.
Cred că România e singura țară în care 90% din populație ascultă manele, muzică făcută de borâți.

Răspuns Câştigător
| RoxxRose a răspuns:

Sunt perfect de acord eu nu ascult manele sau inna, alexandra stan, sau altii care canta de parca i-ar taia cineva.Nu am treaba cu cei care asculta asa ceva,dar nu mi se pare bine dupa ce rock-ul a fost primul gen muzical ascultat chiar imi para rau ca totii copii sunt prostiti de noii artisti care nu vor putea niciodata sa se ridice la standardele trupelor celebre ca: Pink Floyd, Guns N'Roses, Scorpions, Rolling Stone, Bon Jovi si multi altii si foarte putini mai sunt cei care recunosc muzica buna si o asculta.manelele sunt niste tampenii care vorbesc doar de bani, femei si din punctul meu de vedere ne fac de ras tara.

14 răspunsuri:
| aliceinchains a răspuns:

Nu chiar 90% din populație ascultă manele. Sunt și destui rockeri, mai mult de 10%. Plus alții care nu ascultă rock sau metal, dar nu le plac manelele și sunt pe alte genuri.
Anyway, pe mine nu mă mai interesează ce se întâmplă cu ceilalți, mi se rupe de ce ascultă manele și câți, eu ascult ce-mi place și chiar nu-mi pasă de ce părere au alții.
Una din țările foarte tari, cel puțin în materie de muzică, e Finlanda, cu sute de trupe metal. Și Norvegia. Și Suedia.

| Polaris a răspuns:

Ia o eugenie și taci, nene.

| ThePoet a răspuns:

Nu sunt manelist si daca as fi fost probabil m-as fi sinucis de bunavoie, dar ma revolta declaratiile tale. Mi se par exagerate. De fapt sti care-i faza? Mi-e greata de tine. Si mi-e greata de intrebarile tale. Este vreo sansa cumva sa nu mai trebuiasca sa-ti citesc aceste analize aberante cand intru pe sectiunea muzica? Tot ceea ce vrei tu sa dovedesti tu este ca noi suntem un popor de tigani care asculta muzica proasta. Iti bati gura degeaba sa arati ce muzica buna asculti tu (vezi doamne ce tare-i in boase Coldplay, ce sa zic) si ce inferiori sunt toti romanii. 90% din populatie asculta manele? Eu zic sa te muti si sa iti schimbi cetatenia. Romania e prea inferioara pentru tine. Cand o sa ai dovezi concrete sa vi sa mi le arati, ca vad ca dumele lui basescu sti sa le prelucrezi.

| Mădă0611 a răspuns:

One in a million a lui Ne-eu (igrec o)? :O :O :O

Traducere si adaptare laughing uneori merge si fara "traducere" laughing men deaun, men deaun, si vine si genifer lopez din urma, ai garit, iu garit, ai garit, aim intu iu, aim intu iu, oooooo \dancing laughing)
Hai ca sunt funny astia. Fara manele n-ai sti de cine sa te feresti.

| MaliciousDeath a răspuns:

Observ că tare îţi mai place subiectul ăsta, măi mickeye.Ţi-ai luat-o-n bot de la vreun manelist de-ăsta sau ce?
Cred că ai peste 20 de întrebări în care accentul cade asupra inferiorităţii manelelor şi a piţiponcelilor din Rromânia. Dacă vrei să rezolvi ceva, strânge-ţi frate un grup de neo-nazişti şi arde-i pe rromi, chit că ajungi la pârnaie, măcar schimbi ceva.Nici eu nu suport starea asta în care a ajuns România, dar mi se pare oarecum penibil ce faci. Vorbele n-au nici un rost.Treci la fapte.

| Kremlin a răspuns:

Prietene,tu pui aceeaşi întrebare sub format diferit. Eşti un vai de tine care priveşte viaţa de după perdea.Lasă lumea să asculte ce vrea.Tu vrei ca toţi să asculte ce asculţi şi tu, tipic ignoranţilor.Aşa că stai chill şi întreabă şi altceva.

| BomboDinCongo a răspuns:

Pai toate manelele sunt copiate. ii urasc pe cei care asculta manele.

| Alin5644466 a răspuns (pentru BomboDinCongo):

Ce poza ai, pleaca ma in alta tara, daca nu suporti manelele

| RoxxRose a răspuns:

Sunt perfect de acord in aceasta tara nimeni nu mai stie ce e aia muzica buna

| Polaris a răspuns (pentru RoxxRose):

Și tu știi.batting eyelashes

| RoxxRose a răspuns (pentru Polaris):

Poate ca nici eu nu stiu toata muzica buna da macar nu ma injosesc atat de mult incat sa ascult manelewinking

| Polaris a răspuns (pentru RoxxRose):

Știu că tu asculți manele în secret, nu te ascunde.
Toată lumea place manele dar nimeni nu vrea să recunoaște.

| RoxxRose a răspuns (pentru Polaris):

Asta e parerea ta, dar sunt unii oameni care au crescut ascultand muzica rock si care nu suporta manelelewinking
Daca locuiesti in Romania nu inseamna ca trebuie sa-ti placa manelelewinking

| Polaris a răspuns (pentru RoxxRose):

Știm cu toții că ești manelist, nu fii așa impacientat.