| latexcap93 a întrebat:

Ce parere aveti de trupele rock care instiga la satanism?

Răspuns Câştigător
| stillhartu a răspuns:

Hai sa fim seriosi!
Trupe rock care instiga la satanism? Absolut nicio trupa nu sustine clar si raspicat ca trebuie sa fii satanist. Da, intr-adervar sunt piese ale unor formatii care fac aluzie la asa ceva, dar asta nu insemna ca indeamna lumea sa mearga cu satan.Acele versuri sunt doar...asa. Cred ca ai auzit de teribilism. Sau poate n-o fi vorba de teribilism dar cu siguranta e vorba de a "speria lumea". Just for fun. In plus, cei care produc astfel de piese sunt siguri ca ascultatorii lor sunt oameni cu toate mintile si nu ar lua "pe bune" acele afirmatii. Ce parere am despre aceste trupe? Nici una. Fac si ele ce pot.happy

26 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Nu ascult astfel de rock si normal ca sunt impotriva lui.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Am o parere proasta despre orice trupa care instiga la satanism!

| Mjdolhfi a răspuns:

Nu sunt de acord cu asta.Probabil unii ma vor contrazice, dar nu sunt de acord. Dupa parerea mea e ca acea muzica te agita, cel putin pe mine.Muzica ar trebui sa ne relaxeze, insa nu putem spune acest lucru si despre acel rock.Ascult si eu rock, insa nu acest gen care instiga la satanism.
Pa-pa! O seara placuta!

| Alex >D a răspuns:

Mesajul lor este altul, nu instigarea la satanism. Mesajul ar fi : Believe in yourself, there's no God... Si e adevarat. Ei sunt pur si simplu atei convinsi si gata. Daca unii au ars biserici acum 20 de ani e alta... Black metal nu inseamna satanism. Doar adevar spus pe o cale. mai brutala, la fel ca el!

| Jonsdottir a răspuns:

Exista asa ceva?laughing Rock nu inseamna satanismwinking
De acord cu @darkisha

| campanario a răspuns:

Nu imi place acest gen de muzica si nici nu cred ca as putea sa il ascult happy Nu uita fundita pentru plasticstyle rolling on the floor

| plasticstyle a răspuns:

Da
esti destept

NicolaeComan
| NicolaeComan a răspuns:

Poate este doar o figură de stil menită în primul în a atrage atenţia. Mai gravă este atitudinea unora faţă de genul rock în întregime pe care îl consideră ceva negativ.
Din ignoranţă, unii pun lucrurile similare ''în aceeaşi oală''.

| Aammy a răspuns:

Le urasc! Sunt Groaznice. Nici nu am vreau sa aud astfel de melodii! Parerea mea :*

| selecta a răspuns:

Asa considera ei ca atrag atentia celorlalti, insa nu stiu de ce vor sa faca asta...probabil lipsa de ocupatie, dar cand te gandesti ca apar din ce in ce mai mult astfel de trupe ajungi sa te intrebi pe cine sa dai vina acestui fapt, sau eu cred ca stiu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred in astfel de chestii. Rock-ul metalic si subgenurile lui nu adopta satanismul, sunt genuri de muzica ascultate de diferiti oameni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Satanism? Cred ca glumesti.Sa sti ca nu o sa se apuce nimeni sa spanzure oameni dupa ce asculta King Diamond cu "Heads on the wall" sau sa se omoare din cauza mesajului celor de la Him: "Join me in death" sau eu cel putin nu am auzit nici o melodie care sa transmita sus si tare ce e bine sa fi satanist si plus ca asta nu este cea mai mare problema.Gandeste-te ca un adolescent este expus la mult mai multe pericole, poate fuma, bea, droga si lista continua. Daca asculti un anumit gen de muzica nu inseamna ca trebuie sa faci si ceea ce se spune in melodi.Intradevar majoritatea rockerilor se imbraca mai mult in culori inchise si poarta tricouri cu tot felul de trupe, insa asta pentru ca vor sa se identifice cu ele, dar nimic mai mult si nimeni nu poate spune cu exactitate ca trupele acelea practica satanismul.Isi fac si ele meseria si atat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai **** ala nu e rock e punk... diferenta ca de la cer la pamant

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-mi place deloc acest gen de muzica

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa o tina tot asa!

http://www.youtube.com/watch?v=WGYXImT9bq8

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa o tina tot asa! http://www.youtube.com/watch?v=WGYXImT9bq8

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fratelaughing
eu una ascult rock satanist. dar eu inca cred in Dumnezeu.sunt intreaga la mintelaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

... mie imi place la nebuie.
psyclone nine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

...mie imi place la nebuie.
psyclone nine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ii foarte tare frate sa fi satanist numai ca trebuie sa ai grija ce faci in ziua de astazi...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ii foarte tare frate sa fi satanist numai ca trebuie sa ai grija ce faci in ziua de astazi...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O sa v-i se para ciudat ca in introducere afirm acest lucru. Intr-adevar este... dar nu TOT asa cum se grabesc multi sa afirme fara ca macar sa il inteleaga. Acest gen de muzica este la fel ca si oricare altul, si in orice gen exista uscaturi. Fara sa ofensez pe nimeni nu m-i se pare ca manelele, rapp-ul, sau chiar si muzica clasica sunt perfecte. Multa lume spune ca rock-ul te indeamna la droguri, fumat, sex, alcool dar alte genuri la ce te indeamna? Evident ca toata lumea se considera perfecta, dar aceste vicii nu tin de muzica ci de mentalitatea fiecaruia. Eu spre exemplu nu accept ca un om sa critice pe celalalt doar fiindca si-a creat o personalitate, un stil. Chiar nu inteleg aceste conflicte intre genurile muzicale. Spre exemplu manele vs rock. Sa analizam putin... Manelistii considera rockerii ca fiind infecti, nespalati, satanisti, drogati, inculti si asa mai departe. Ce ii drept si rock-erii spun despre manelisti multe. Dar v-i se pare normala aceasta tensiune? Spre exemplu am primit tot feluri de mass-uri cum ca daca esti manelist trimiti mai departe si daca esti rock-er taci si inghiti. Practic, muzica in zilele noastre, genuri care se pastreaza si tendinte trecatoare. Prost sau bun gust? Ce o sa cuprinda articolul acesta? O simpla paralela (as putea sa zic chiar lupta) intre doua genuri muzicale, manele si rock.
Ce exprima fiecare dintre aceste genuri?
Rock-ul, in opinia mea, exprima orice sentiment uman de la ura pana la iubire. Aceste sentimente sunt reprezentate foarte bine si se folosesc orice mijloace posibile pentru a le exprima. Este adevarat ca aceste mijloace par cateodata cam extreme dar este ceea ce simte cel care canta si crede ca asa poate cel mai bine sa transmita publicului. Rock-ul este o muzica facuta pentru fiecare stare in care te afli. Poate fi ascultata cand vrei sa te relaxezi, cand esti nervos, cand esti indragostit, cand urasti. Acum sa luam manelele... ce transmit ele. Sincera sa fiu o prostie, grandomanie si ura pentru cei care nu sunt ca ei. Ar mai fi iubirea de familie si iubirea pentru prieteni dar si acestea au tente de grandomanie. Este mai mult o muzica facuta pentru bani, nu pentru a exprima ceea ce simti. Si acum se asculta muzica de pe la inceputurile rock-ului (The Doors, Jimi Hendrix, Janis Joplin, Pink Floyd, Rolling Stones) spre deosebire de manele unde, daca apare peste doua zile o manea noua, cealalta este uitata. Manelele sunt o muzica comerciala. Nu zic ca nu exista rock comercial, dar rock-ul adevarat este facut pentru public si nu pentru bani. Sa nu mai spun ca manelele sunt ca telenovelele. Au cam fiecare acelasi subiect pe care il tot repeta manea dupa manea. In muzica rock subiectul cuprinde cam orice si este divers. Nu este format tot genul dintr-o singura idee care se repeta deoarece asta ar cam plictisi lumea. Este adevarat si ca in rock mai sunt si versuri violente care descriu uciderea intr-un mod cat mai sadic sau lucruri asemanatoare. Mai este adevarat si ca multe crime au fost comise din cauza influentei pe care o are acest gen asupra oamenilor. Dar daca sti sa separi fictiunea de realitate si sa asculti numai din placere atunci problemele pot fi depasite. Totusi nu tot rock-ul are versuri violente. Dupa cum vedeti acest articol este facut dupa felul in care vad eu lucrurile ascultand rock. Sunt deschisa in ceea ce priveste genuri muzicale dar inca nu am gasit manea care sa imi placa. Pe scurt...nu am luat manelele ca sa imi bat joc de acest gen muzical sau cine stie ce anume, ci pentru ca aceste genuri sunt mereu in conflicte, care dupa parerea mea sunt banalitati si sunt declansate de oameni care nu inteleg ce este o PERSONALITATE.
Cat despre faptul ca muzica este satanica, dupa cum am mai spus, intr-adevar sunt artisti care se dedica satanei prin genurile metal (black, death, doom, gothic si mai vechiul thrash ) cum ar fi Venom, Bathory, Gorgoroth, Satyricon, Mayhem, Emperor, Immortal si asa mai departe, dar asta apartine numai catorva dintre subgenurile rock-ului care sunt vaste. Ceilalti nu sunt satanisti, dar dupa cum am mai spus fiecare alege cum crede...se poate lasa influentat de toate genurile si credintele sau, crede cu tarie in ceva fara ca nimic sa ii poata modifica starea si credinta. Si sa nu uitam ca muzica ( fie ea si rock ) este tot o creatie divina si isi are locul in universul in care traim. Definitia muzicii ar fi aceasta: "muzica este o artă care exprimă cu ajutorul sunetelor sentimente şi atitudini" sau " muzica este ştiinţa sunetelor considerate sub raportul melodiei, ritmului şi armoniei". Asadar, muzica nu are o definitie anume, ci fiecare persoana ii da muzici propia definitie. Pentru unii, muzica poate insemna un mod de relaxare, o afacere, o arta, un mod de evadare din viata cotidiana, un prieten sau multe alte lucruri. Deci, consider ca de aici pleaca si eterna disputa dintre oameni pe tema genului de muzica pe care il asculta. Sunt de parere ca, cei care asculta, de exemplu, muzica clasica considera muzica o arta si o privesc ca un lucru special si delicat, pe cand cei care asculta, de exemplu, manele considera muzica doar un mod de distractie si privesc muzica intr-un mod superficial. De aici se poate trage si concluzia ca personalitatea omului se identifica intr-o oarecare masura cu genul muzical pe care-l asculta sau ca adevaratii oameni culti se pot cunoaste foarte usor, doar prin muzica ce o asculta. Oricum, cel mai important lucru despre muzica este ca ea transmite sentimente si stari. Asa cum zicea Platon, " muzica ofera un suflet universului, aripi mintii, zbor imaginatiei si viata oricui". Important e ca viata fara muzica nu poate exista sau fara muzica, viata ar fi o greseala. Indiferent de muzica ce o ascultam, fie ea agresiva sau delicata, clasica sau moderna, important este ca noi avem puterea de a alege dintre atatea stiluri si genuri muzicale incat, nu putem sa fim fideli numai unui singur gen muzical sau numai unei anumite perioade muzicale din decursul istoriei. Ce pot sa spun...articolul ramane deschis daca cineva mai are ceva de adaugat, sau doreste sa ma contrazica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai simplu devi mai gotic te imbraci in negru si etc...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Flacara Neagra - Un sait dedicat Satanismului Traditional

http://www.flacaraneagra.ro

Un site informativ despre cultul satanist traditional, adresat atat publicului larg, cat si satanistilor practicanti. Cuprinde descrieri detaliate asupra credintelor si ritualurilor.

| Căpşunăă a răspuns:

Iubesc rockul ala:X:X:X:angryadica satanist)

| zuzu. a răspuns:

Mie imi place muzica lor si nu sunt satanista sau emooo hai frate avem pareri diferite dar sa stii ca daca trupa e satanista si le asculti muzica lor nu devii si u un satanist si oricum satanistii sunt la capatul lumii [ma refer la cei de oameni] la cei de animale mai sunt si pe la noi