| daddy a întrebat:

Ce parere aveti despre muzica, comerciala? ascultati asa ceva? de ce va place sau nu va place...

7 răspunsuri:
| maryan_5776 a răspuns:

E adevarat ca multi asa zisi "artisti" autohtoni au ca scop principal profitul de pe urma muzicii, talentul lipsind cu desavarsire. Muzica comerciala apare din cauza publicului care nu este exigent, ei fiind multumiti cu un "ritm" care sa se repete la nesfarsit, asa luand nastere multe trupe netalentate care vad doar partea financiara din toata aceasta "afacere".

| antonemarian a răspuns:

Nu stiu ce sa zic. Care o fi oare muzica comerciala? eu ascult de la Guta, Parazitii, scooter, nightwish, (intr-un cuvant orice) in afara DE balade, operete. Dar cela mai des ascult muzica gen freestyle, boomfunk`mersi, flying steps (nu de alta dar antrenamentele**break-dance). In rest, legat de ce imi place ce ascult...este ca suna bine.

| Fowls a răspuns:

Eu n-ascult d-astea... nu vizionez la Alex dansu' si balansu'. Cum sa fie ma Parazitii muzica comerciala? Nici Nightwish nu e sau mai stiu eu care. Eu cred ca Anda Adam, Andra, Corina, aiaaa Cristina Rus, Blondy sau mai stiu eu ce trupe d-astea de danseaza in chiloti in videoclipuri si le compune Marius Moga sau nici macar asta iar unele dispar dupa un timp foarte scurt. Nu le cumpara nimeni cdurile alora. Noroc ca fac cate un videoclip urat si ii cheama unii la un concert sau la zilele unui oras.

| ripr a răspuns:

Dintre toate categoriile in care poate fi impartita muzica, comericala/necomericala e pur si simplu cea mai penibila.
Innebunesc cand ii aud pe unii cu "pff, astia au devenit prea comerciali, nu-mi mai plac"
Muzica e muzica si in functie de gusturi iti place sau nu.Nu vi cu comercial/necomercial/underground/etc.

| ripr a răspuns:

Si totusi, sa scoti un album pe piata costa bani, sa-l promovezi costa bani.Casele de discuri n-o sa te ajute daca ceea ce vrei tu sa scoti n-o sa se vanda (nu e comerical).
Si tu din ce o sa traiesti? Te angajezi .si o sa ai timp si de job si de muzica?
Iar "comercial" = "ce vrea lumea sa asculte" si ce e gresit in a oferi asta?
Daca romanul vrea sa vada soliste dezbracate, si mai mult de atat, e dispus sa si plateasca pentru asta ...pai ofera-i!
Iar multi cred, in naivitatea lor, ca "underground" = "calitate". Hai sa fim seriosi...
Puya saracu, e cam cel mai atacat artist de catre fani dar totusi, undeva in balcani si change sunt foarte ascultate.
Hai sa ne luam de el ca incearca sa faca o paine, ca are cateva melodii care sa-i promoveze albumul, fiindca cele doua melodii mentionate mai sus nu sunt singurele care le are.
Si in parerea mea, rap-ul este doar despre mesaj (ca nu cred ca stau Parazitii, CTC, etc pana dimineata sa faca melodia sa-ti bubuie tie cat mai bine in Logan/1310) iar Puya inca are mesaje puternice in melodi.

| callmesimple a răspuns:

Muzica comercial e buna, insa numai de ascultat in masina sau acasa (si cu exceptia petrecerilor private), dar tu daca ai kef sa dansezi in club pe o muzica buna (NOT)! Doar comercialul asta "imputit" tipic romanesc.De fiecare data m`i s`a intamplat lucrul asta...cum sa te mai misti in marile cluburi din tara pe muzica de dragoste? +sa fim seriosi+

| callmesimple a răspuns:

Muzica COMERCIALA e doar pentru cei care vor sa-si expuna in valoare masinile, aerele si fitele de asa zisii Vedetetongue.Parerea mea e ca muzica asta ar trebui interzisa din cluburi, pentru ca da o TENTA najpa.De ce sa merg intr-un anume club sa dansez pe versuri de dragoste? Cum ziceam : doar acasa sau in masina!