| anonim_4396 a întrebat:

Cineva care asculta rock (alternative, orice tip de metal, electronic etc. ) dubstep si dnb (drum and bass)? Am vazut ca majoritatea asculta Rihanna, Connect-r si alti artisti care, cred eu, nu prea merita bagati in seama. Dati si exemple de trupe/artisti si argumentati de ce va plac/ de ce nu va plac big grin

Răspuns Câştigător
| king4aday a răspuns:

Sa incepem cu taticii: Led Zeppelin, Black Sabbath si Deep Purple. Ei imi plac, pentru ca au avut cea mai mare influenta asupra trupelor actuale, si in principiu ei au creat muzica heavy metal. Sunt baza a ceea ce azi numim metal.
Apoi, formatii ca Motorhead, Judas Priest, Iron Maiden, Accept, Dio, Saxon, Metallica, Megadeth, Helloween (albumele Walls Of Jericho, Keeper Of The Seven Keys I-II) sunt nume care au ridicat muzica rock/metal inca un nivel. Dintre astea Motorhead fiind cea mai influenta, avand efect atat asupra trupelor heavy metal, cat si asupra trupelor thrash metal, gen care incepea sa ia nastere pe atunci cu Slayer, Sepultura, Testament, Exodus, Sodom, Kreator, Destruction, Overkill etc.
Apoi, zona mai intunecata, death metalul cu nume ca Death, Atheist, Benediction, Entombed, Deicide, Morbid Angel, Sarcofago, Sinister, Asphyx, Unleashed au creat panica in lume. laughing Eu pana aici am ajuns, black metalul nu prea m-a prins, considerand temele satanice, primitive si copilaresti. Dar sunt cateva care imi plac totusi: Emperor, Dissection, Satyricon.
Argumentele le-am lasat la sfarsit, pentru ca nu pot sa caracterizez muzica metal separat, strict pe genuri. In genetal formatiile amintite imi plac (sunt mult mai multe care-mi plac, dar astea imi sunt preferatii) pentru ca, ofera tot ce se poate oferii pe plan muzical. De la cele mai frumoase sentimente, prin teme istorice, politice, sociale, pana la cele mai intunecate lucruri, absolut tot. Imi place sa spun ca, muzica metal e cutia neagra a Terrei. Daca ar veni extraterestrii in vizita, si m-ar intreba
"cum sunteti voi oamenii?" i-as pune sa asculte metal (asa suna haios, stiu happy ) si sunt convins ca ar afla tot ce trebuie despre noi. Si aici termin, ca as putea sa scriu o carte daca vine vorba de muzica. laughing)

7 răspunsuri:
| push2gl a răspuns:

Rihanna chiar are voce

| ϟkatεVaηϟ a răspuns (pentru push2gl):

Ok, sa zicem ca Rihanna nu. Dar manelele? big grin

| SongsoftheSabbathSacrifice a răspuns:

Ascult rock şi metal, dar nu înghit câcatul de dubstep.

Răspuns utilizator avertizat
| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

Ascult doar metal ( dar nu linkin parca, black veil brides si alte rahaturi)

| GoldCobra a răspuns:

Pana acum ascultam nu-metal, dar de cateva zile ascult trash mai exact megadeth : este o trupa foarte buna cu solouri de chitara bune si mustaine are o voce incredibila pentru un tip de 50 de ani. versurile sunt foarte bune, nu sunt melodramatice ca la alte trupe. piesa lor noua : http://www.youtube.com/......ttp?/watch

| AndraBlue14 a răspuns:

La categoria rock ascult Nirvana, Linkin Park, Evanescence, Slash, Coldplay, Korn, Lana del Rey pe care o ador pentru vocea ei, Illnath, Nickelback pentru versuri si ritm