| Purplegirl101 a întrebat:

Cum se acordeaza o vioara?

2 răspunsuri:
| Anonim9114562123 a răspuns:

Dupa pian. Pianul canta un "La", iar apoi vioara compara sunetul cu pianul pentru a avea aceeasi tonalitate, sa nu apare disonante. Dupa ce La-ul este reglat, se regleaza restul (invarti de acele butoane la fel de tare ca la La). Asta cu un pian, altfel nu am idee. Succes!

| Chris2311 a răspuns:

Si pe langa " butoanele" de care a pomenit anonim. mai ai si cheitele de la gatul viorii la care trebuia umblat cu mare grija. daca esti incepator nu incerca