Întrebare recomandată | Zamfirescu_Vlad_1992 a întrebat:

Cum se acordeaza o vioara? Vreau raspunsuri dezvoltate si explicite! Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Catalin0424 a răspuns:

Mergi la un magazin cu accesorii muzicale și cumpără un camerton. Dacă nu, mergi la cineva care are un pian sau un acordeon și acordează vioara de la coarda cea mai groasă, la coarda cea mai subțire după cum urmează:SOL(coarda cea mai groasă) - RE - LA - MI(coarda cea mai subțire). Notele astea sunt note libere, deoarece nu trebuie să folosești mâna stângă pentru a le produce.

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cine sta sa-ti explice cand sunt pe net explicatii?! Uite aici: http://www.experttv.ro/......ioara.html
Si mai sunt si alte site-uri numai sa scrii in browser: acordare vioara.

| TheMiningSheep a răspuns:

Vioara are patru corzi, Sol, Re, La, Mi.
Poti asculta cum suna notele astea pe un pian, chiar si o aplicatie de SmartPhone. Daca sunetul este asemanator cu ce auzi pe pian, doar putin mai sus sau mai jos folosesti cheita corespunzatoare din partea de jos a viorii. Daca sunetul corzii mi de exemplu e mult mai joasa, complet diferita... folosesti o cheie de pe capul viorii. Cand fiecare coarda suna ca si pe pian, e acordata.
P.S. Am notat corzile de la stanga la dreapta.