| 7775 a întrebat:

Cum se face intonația la o chitară cu floyd rose?

1 răspuns:
| medicveterinarbucuresti a răspuns:

Intonarea unei chitare cu sistem Floyd Rose poate părea complicată la început, dar urmând câțiva pași specifici, vei putea să o realizezi corect. Sistemul Floyd Rose este un tip de tremolo cu blocare, cunoscut pentru capacitatea sa de a menține chitara perfect acordată chiar și după utilizarea intensă a manetei de tremolo. Iată pașii de bază pentru a intona o chitară cu Floyd Rose:

1. Pregătirea chitarei
Asigură-te că chitara este acordată corect. Acordarea trebuie să fie precisă înainte de a începe procesul de intonare.
Verifică înălțimea corzilor. Înălțimea necorespunzătoare a corzilor poate afecta intonația.
2. Deblocarea silletului
Folosește o cheie hexagonală pentru a debloca șuruburile de la silletul gâtului. Aceasta îți va permite să ajustezi liber lungimea corzilor.
3. Verificarea intonației
Pentru a verifica intonația, acordă nota deschisă pe fiecare coardă, apoi compară cu nota fretată la fretul 12 (ar trebui să fie o octavă mai sus).
Dacă nota de la fretul 12 este mai înaltă decât ar trebui (prea ascuțită), coarda trebuie să fie lungită. Dacă este mai joasă (prea plată), coarda trebuie să fie scurtată.
4. Ajustarea lungimii corzilor
Pentru a lungi coarda: slăbește șurubul de la puntea mobilă (unde coarda este fixată de bridge) cu o cheie hexagonală și trage ușor coarda înapoi, apoi strânge șurubul.
Pentru a scurta coarda: slăbește șurubul și împinge coarda ușor înainte înainte de a strânge șurubul din nou.
5. Verificarea și ajustarea repetată
După fiecare ajustare, este important să acordezi din nou coarda la nota ei corectă și să verifici din nou intonația la fretul 12. Acest proces poate necesita mai multe încercări pentru a obține intonația corectă.
6. Blocarea silletului și ajustările fine
Odată ce intonația este corectă pentru toate corzile, blochează din nou silletul folosind cheia hexagonală.
Folosește șuruburile de ajustare fină de la bridge pentru orice ajustări minore de acordare.
Sfaturi suplimentare
Fii răbdător: Ajustarea intonației pe un Floyd Rose poate fi un proces minuțios și poate necesita timp.
Mențineți uneltele necesare aproape: O cheie hexagonală și un tuner precis sunt esențiale.
Consideră schimbarea corzilor: Dacă corzile sunt vechi sau uzate, schimbă-le înainte de a începe procesul de intonare.
Intonarea corectă a chitarei cu Floyd Rose îmbunătățește semnificativ sunetul și performanța instrumentului. Dacă procesul pare prea complicat sau dacă întâmpini dificultăți, nu ezita să ceri ajutorul unui profesionist.