| anonim4441 a întrebat:

DACA vreau sa compun o melodie si sunt incepator pot sa ma inspir si din alte melodii dau fundabig grinbig grin

Răspuns Câştigător
| roxkiss a răspuns:

Da, cu siguranta, doar ca sa nu fie la fel ca si melodia aceea, ok >? si incearca sa faci ceva special in molodia aceea.

| anonim4441 explică (pentru roxkiss):

Am incercat dar sunt cam varza credlaughing)winking

2 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

In calitate de scriitor iti sugerez sa nu cazi in pacatul de a imprumuta ''doar putin'' din alta opera pentru ca va fi foarte greu de delimitat acea granita a ''putinului''. E bine sa ai un stil care te inspira, artisti care te inspira si un anume gen care te insira si mai mult, care te-a si influentat dar incearca sa nu copiezi parti ale unui text anume ci doar ideea, nu mai mult. Am trecut si eu relativ recent pe compusul de texte (pentru piese) pentru diversi artisti romani si pot sa-ti spun ca originalitatea e extrem de importanta. Desigur, e bine sa incerci sa surprinzi emotia, durerea, puterea, stilul unor piese ce te-au influentat si iti plac dar nu mai mult intrucat au cazut multi, dar multi de tot in acest pacat (vorbim aici de plagiere).