| nirocino a întrebat:

De ce ascultătorii de manele se supără dacă îi faci manelişti? E ceva de rău? Are sens peiorativ? Am obervat că se simt foarte jigniţi şi ripostează dur, de ce?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil cred ca ii faci tigani

3 răspunsuri:
| Alicezzz a răspuns:

Cuvantul manelist/å cand spui, te duce cu gandul nu doar la asemanarea cu un tigan. La fel de bine se poate spune si cocalar sau pitipoancå. Genul asta de muzica te duce spre niste" valori" pompoase, spre o lume snoaba, extravaganta, stralucitoare si colorata. O lume unde oamenii se intrec in bani si fite de prost gust, un stil vulgar, unde orice prost este destept. Cam asa sunt catalogati manelisti. Desigur oricine la un chef botez sau nunta v a asculta sau dansa pe o manea oricat ar fi de beat.

| Daniel2836 a răspuns:

Salut nirocino,
Paradoxal. dar cuvântul manelist, -ă, maneliști, -iste s. m., s. f., adj. 1. (peior.) (cântăreț / cântăreață) care interpretează cântece de valoarea artistică îndoielnică, cu texte adesea vulgare sau obscene. Sensul cunvâtului manelist este o ofensă, adesea oamenii cred că manelist înseamnă rom, golan, nespălat etc.
Mulțumesc,

| Andrwe a răspuns:

E ca si cum l-ai face pe un metalist satanist.
:happy