| Krauser a întrebat:

De ce crede toata lumea ca rockul inseamna urlete si satanism? Adica si in pop se urla nu doar in rock.Si trupe sataniste sunt doar 2-3, si in pop rihanna si cu lady gaga sunt(atat stiu eu)si nu doar atat sunt si illuminate.Rockul are sens,versurile au si ele un sens, este complex si suna bine, in schimb la pop muzica e repetitiva cu un beat jalnic si sunete gen "oohooowawa".P.S. iar daca cineva o sa spuna ca ce am zis eu despre rock nu este adevarat sa-mi dea un exemplu de trupa care urla sau este satanista(fara sa cautati pe google, youtube sau altele).

18 răspunsuri:
| CautNume a răspuns:

Nu toata lumea crede asta despre rock.Cei ce cred asta sunt fani Guta si Inna.La ce sa te astepti de la ei?
Oricum, ignora-i.

| FadetoBlack a răspuns:

Băi, sincer. Nu-mi pasă ce cred alţii despre rock, îmi pasă de ce cred eu despre.

| BlackFuneral a răspuns:

Asta s-o întrebi pe mama.I-am arătat destul de multe concerte cu trupe care nu-s sataniste şi ea tot asta crede, chiar dacă a recunoscut că era la fel ca mine în tinereţe(cu 100 de ani în urmă).
O melodie :
http://www.youtube.com/watch?v=t5jaRipA5_M

| ピンク a răspuns:

Astea sunt doar niște stereotipuri stupide.

| Vans a răspuns:

Da,mă,aşa-i.Obişnuieşte-te cu asta şi nu mai fii aşa frustrat.Şi dacă ei cred că rock-ul înseamnă urlete lasă-i să creadă ce vor, ascultă-ţi muzica de unu singur în căşti.
Şi până la urmă rock(metale, că ştiu că la asta te referi) nu înseamnă ce ai tu în playlist, înseamnă :
http://www.youtube.com/watch?v=4jmj_ochRjk

| KristalPop a răspuns:

Adevărat, frate. Dar cei care au zis astea despre rock/metal e clar că nu au ascultat niciodată o piesă rock şi nu ştiu despre ce vorbesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"oohooowawa"
Raaaaaaahhhhh laughing
Dacă rockerii urlă, ăia de la operă ce fac?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In metal se folosesc cel mai des improvizatii vocale (gen growling, grunting, pig squeal), fiind caracteristice unor subgenuri precum death metal, brutal death metal, grindcore etc.Rock-ul este lipsit de asa ceva (nu o sa auzi niciodata la Mercury vocale de genu').Cei mai nepriceputi se indeletnicesc cu misiunea de a distinge genurile, fara nici cea mai mica cunostinta cu privire la acestea.O comparatie intre pop si rock - te rog...sa nu facem sofistica.Pop-ul si-a "vandut" sufletul acum mult timp.Sa continuam cu problema satanismului care, desi are cu totul alta semnificatie decat aceea pe care ti-o spune bunica, majoritatea raman la gandirea primitiva (pe care o au de altfel) si nu se intereseaza de subiect (presupun ca nici macar nu stiu cine spune adevarul si cine nu). Exista mai multe tipuri de satanism: laveyan, modern, traditional etc. Daca ati fi pus vreodata mana pe Biblia Satanista a lui Anton LaVey (puteti spune "Domane fereste si apara!" si sa va faceti cruce linistiti), si ati fi citit din ea, v-ati fi dat seama ca acel "satanism" este de fapt un fel de ateism.Formatiile de black metal (care sunt caracterizate drept sataniste) sunt in mare parte "pagane", adica Thor, Odin, Loki si altele.Pe scurt, mitologie scandinava.Iar unii membri chiar au recunoscut ca nici macar nu cred in acesti zei, dar fac parte din istoria lor si reprezinta surse de inspiratie.Pe aici nu prea sunt "rockeri", sunt doar..."candidati" la statutul de rocker.

| Salahadin73 a răspuns:

Doar cei inculti cred asta despre muzica rock.

| Anisia170 a răspuns:

In primul rand cum ai zis rockul are sens macar are versuri pe cand popul are 3 versuri si gata dupa rockul este singura trupa in care iti exprimi sentimentele ( daca ai observat versurile sunt libere spre ex. A cunoscut o fata s-a indragostit de ea si etc.). Dupa lumea care este inpotriva rockului a creat acest argument impotriva celor care asculta. Adica ca sunt satanisti si asa mai departe.In plus daca ai observat rockul niciodata da NICIODATA nu are aceeasi structura dar popul: strofa refren strofa refren incet si ciudat dupa tipat si refren sau in unele cazuri doar un cuvant acolo si gata oricum alta lume zice ca asculta rock doar ca vad o chitara deci... Eu zic ca ai dreptul sa asculti ce musica vrei si sa nu te opresti.

| StephyMonster a răspuns:

Illuminati NU are legatura cu Satana! E cu totul altceva, chestiile cu trupele rock, Rihanna si Gaga sunt prostii, nu fac parte nicicare din grupul acela "Illuminati", uite-te la Codul lui Da Vinci ca sa te convingi.Rockul e doar un stil de muzica, nu are legatura cu satana, la fel si cu stiulul emo, sunt toate stiluri, nimic in muzica asta din prezent nu are nimic cu satana.Sunt si carti in care se demonstreaza ca illuminati e un grup dar de alta religie, nu e nimic cu satana, numai credeti tot ce spun jurnalistii astia.Mie nu-mi place rockul, dar asta nu insamna ca trupele de rock sunt sataniste si prostii, dar gusturile nu se discuta.Ma enerveaza oamenii care comenteaza fara a nu stii nimic, to be honest, nu îi baga in seama fiindca n-au habar.Chestiile cu "artistul x si-a dat inima lui satana" sunt idiotenii, Doamne ce oameni fara minte, comenteaza aiurea.

| claudia511 a răspuns:

Rock-ul e cel mai complex gen, exprima mult mai multe decat rihana si lady gaga. Nu toata lumea crede asta, unii inteleg, dar altii pur si simplu sunt retarzi, nu are sens sa le mai explici ce e rock-ul unora, pentru unii tot urlete, droguri, satanism si dat din cap inseamna rock-ul. E ca si cum ai vorbi cu un pantof.

| Satanique a răspuns:

Pentru ca lumea este plina de prosti... in plus daca nu au destule **** sa asculte si spun ca e muzica satanista sa se spanzure. aia merita sa fie oripilati non stop cu ceva black metal.

| RememberToSmile a răspuns:

Asta e un stereotip creat probabil de cei carora nu le place muzica rock pentru a avea un motiv pentru care nu le place. Oricum e clar ca habar nu au ce spun; asa cum zis si tu, muzica rock nu inseamna tipete si satanism.

| Yoku a răspuns:

Ehh...tot timpul o sa se scoata vorbe despre absolut orice, ca asa e omul, ce sa-i faci. Oricum rockerii stiu prea bine ce inseamna muzica adevarata si nu dau 2 bani pe spusele altora, la un moment dat ajungi sa fii imun astfel de vorbe(iti spun din propria experienta).

| cocowx a răspuns:

Sunt de acord cu tine, rockul insemna muzica, nu toate remixurile si toate curvele care apar dezbracte in videoclipuri, multi oameni au parerea asta despre rock, au vazut si ei la televizor vreo 2 trupe asa acum vreo 20 de ani si zic ca daca esti rocker esti satanist sau mai sunt unii de moda veche sau acum vreo 30 de ani cum ziceau comunistii ca sunt rockerii i-a influentat si pe ei
mai sunt unii care spun ca toti rockerii sunt gay, drogati si alcoolici, dar toti se inseala

| Miku14 a răspuns:

Sa stii ca ai mare dreptate eu ador muzica rock dar crede-ma ca niciodata in viata mea de cand ascult muzica rock nu mi s-a intamplat sa aud urlete.O singura trupa satanista ascult (Marilyn Manson)nu sunt inebunita dupa el dar am 3 cantece care imi plac la nebunie (Sweet dreams, Beautiful people si This is Halloween).Mi se mai spunea cateodata ca de ce ascult muzica rock ca este numai pentru satanisti si drogati iar eu i-am spus cum tu esti pasionat/a de muzica pop sau oricare muzica iti place tie asa ascult si eu muzica rock.
Sper sa te motiveze ca sa nu asculti ceea ce spun ceilalti ASCULTA CEEA CE ITI PLACE!>_

| Krauser explică (pentru Miku14):

De fapt marylin manson este o trupa de atei.Si sunt in total de acord cu tine