| Sawarekh a întrebat:

De ce metalica este asociat cu o influenta satanica?

Nu ascult de fel, insa ce voiam sa zic este ca o sa fiu nevoit sa ascult.

Deci, este adevarat ca are influente satanice?

2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

In general toate trupele de heavy metal si subgenuri asemanatoare ale rockului, sunt asociate ca fiind satanice, cumva gresit.
Unii au elemente 'specifice', imi vine in minte Black metal sub-stilul!
Nu stiu daca cei de la Metallica sunt sau nu satanisti dar nici nu-mi pasa sincer
Sunt buni in stilul lor!

Se spune printre altele ca facand parte din organizatii ocult-sataniste persoane ca Beyonce, Rihanna etc deci posibil sa fie mai sataniste niste persoane care aparent par linistite sau inocente intr-un fel sau altul...decat legende din rock, membrii trupei Kiss, Judas Priest, Metallica etc

| J0B0MAT a răspuns:

Tot rock-ul în general este asociat cu chestii satanice, în mod greșit. Într-adevăr îmbrăcămintea, accesoriile și toate cele corespund stilului ăsta întunecat, dar mai mult pentru a sugera ceva puternic, deep, nu flower power.
Versurile melodiilor rock sunt în general mai profunde decât ale melodiilor din alte genuri, făcute pentru a sugera o înțelegere, calmare, o încurajare pentru cei care au nevoie. Ceea ce e la polul total opus de satanism.
Sunt unele melodii, black metal care au accente satanice, dar și alea mai mult pentru a interpreta un personaj sau a transmite o anumită stare.