| Blue597 a întrebat:

Din cauza vocii mele deplorabile,la ora de muzica de data viitoare de la scoala nu vreau sa cant.Ce pot sa fac ca sa nu fiu pusa sa cant singura? Cum pot ragusi? Nu vreau sa lipsesc de la ora,vreau doar sa nu ma puna profesoara! Idei, solutii?

2 răspunsuri:
| Hyperion7 a răspuns:

N-ai vreun coleg bolnav? Da-te pa langa el și dacă ești răcită, automat nu mai poți cântawinking

| Ganderoaica a răspuns:

Dacă nu ai 8 ore de somn, mănânci ceva să provoace reflux gastro-esofagian si să se irite gatul (poate faci si o laringita de reflux, depinde cat de acid e ce ai mancat), nu eviti băuturile alcoolice și diuretice, nu eviti fumatul sau spațiile în care se fumează, stai într-un mediu cu mai mult praf și fum (ori in aer prea rece sau cald, prea umed sau uscat), cânti când esti foarte bolnava, foarte obosita, foarte stresată sau ai alergii persistente, canto prea mult, mănânci alune sau orice tip de semințe să ti se irite gatul ș.a.m.d. De la astea risti să ti se irite gatul, rezultand raguseala; chiar daca faci si o singura chestiuta din lista asta.