| Utilizator1234 a întrebat:

Doresc prin intermediul unei intrebari sa realizez un sondaj pentru informatii personale.

Intrebarea este: Ce sistem audio/boxe detineti acasa, la ce il folositi si care este parerea voastra despre acesta.

Rog a se posta doar pareri subiective, fara a exista influenta de nici un fel. De asemenea, nu aduceti comentarii asupra bunurilor altor utilizatori. Scopul sondajului este pur informativ, critica fiind irelevanta.

7 răspunsuri:
| antonG a răspuns:

Salut.

Eu ma bazez pe un sistem audio stereo, format, in acest moment, din urmatoarele componente:

- Boxe de raft ultracompacte Q Acoustics 2010i (sistemul se afla intr-o camera foarte mica, mobilata tip camera de tineret, netratata acustic)
- Amplituner Nikko STA-5050 (an fabricatie cca. 1975)
- CD player cu functie de DAC Harman/Kardon HD970
- Standuri pentru boxe si aparate DIY
- Cabluri Supra Cables (boxe, adaptor DIN-RCA) si Van den Hul M.C. Integration Hybrid (interconnect). Alimentarea sistemului se face direct din panoul electric, pe siguranta separata, cablu curent no-name cupru 3x4mmp, steckere si siguranta Legrand.

Folosesc sistemul pentru muzica (preponderent) si filme (de regula europene, unde conteaza dialogul si mai putin impuscaturile). Ascult preponderent CD Audio, uneori FLAC-uri din PC sau radio FM. Genurile preferate sunt Jazz si Blues vechi, Jazz vocal recent, Rock vechi.

Sunt foarte multumit de configuratia actuala, sunt foarte multumit ca, prin micile detalii (cabluri, standuri, pozitionare, sursa CD player) se poate castiga semnificativ in calitatea sunetului.

Puncte forte sistem actual:
+ sunet superb: natural, cald, odihnitor, pot asculta ore in sir fara sa obosesc
+ versatilitate in conectarea diverselor surse, noi sau vechi
+ designul sistemului, atat al componentelor individual cat si in ansamblu, este superb
Puncte slabe sistem actual:
- sunetul este prea soft, prea catifelat si prea "dark" sa zic asa, parca mai degraba te adoarme decat te implica in "consumul" muzicii. Ce as dori: mai multa energie si putin mai multa claritate. Un sunet putin mai bright, de rezolutie mai mare. Cum am rezolvat partial problemele: cablurile (interconnectul si, culmea curentul! da, curentul!), sursa CD Audio si unele posturi FM.
- soundstage-ul ar putea fi perfectionat, cred ca sunt limitat atat de amplificator si de boxe cat si de pozitionare si tratament acustic (lipsa). Pe unele pasaje muzicale timbrele instrumentelor par un amalgam, nu se simte prea bine amplasarea lor in scena, timbrul fiecaruia. Am avut de furca cu basul care acoperea alte frecvente. Cum am rezolvat partial problemele: pozitionare, standuri, cabluri, CD Audio.

| Utilizator1234 explică (pentru antonG):

Frumoasa configuratie, Anton. Daca vrei, da-mi prin PM o poza cu pozitionarea actuala. Poate te ajut sa aduci mici imbunatatiri. De asemenea, tratamentul recomand sa-l faci in regim DIY (mai ieftin si mai "sanatos").

| Ineys a răspuns:

Un Easytouch mai vechi, s-a sters modelu dupa el, nu mai stiu. E destul de bunicel, daca-l dau la blana nu prea poti sta in camera.

| Utilizator1234 explică (pentru Ineys):

Mersi Ineys. Poate-si fac si altii curaj cu ocazia asta.

| NicolasAlx a răspuns:

Da sper ca nu e prea veche intrebarea. Eu detin un sistem Panasonic acasa sa ak770 e foarte bun numai ca la bloc nu pot sa il iau eu stau mult la bloc. si pentru asta mi am niste casti. Sunt multumit de acels sistem, are probleme cu redarea usb, se aude un sunet ciuda t pe fundal, ca un scartait mic, si nu imi place. La casti cand am probat s-a auzit foarte bine cu jumatate de volum. Maxim este 50 iar daca dau mai mult la casti nu se aude chiar bine. pacat ca nu are mufa pentru casti din aia groasa. are decat de a subtire.

| Utilizator1234 explică (pentru NicolasAlx):

Nu-i problema cat de veche e intrebarea, numai ca nu prea s-a ingramadit lumea sa-mi faca mie hazul.

| dragos9696 a răspuns:

Am folosit un sistem genius 5.1 din 2004 s-a stricat anul acesta acum vreo 2-3 luni, iar acum folosesc o combina Samsung pusa pe AUX.