| a întrebat:

Este greu sa canti la tobe? Dar la bass, ca vreau sa ma apuc si sunt indecis >.

5 răspunsuri:
| AnaisC a răspuns:

Am invatat sa cant la tobe cand aveam 7 ani.Probabil si datorita profesorului, avand in vedere ca eu voiam la chiatra...da' ma rog.Intre timp porfu' a fost dat afara si eu m-am lasat de ele.Imi placeau foarte mult.Bine,in orasu' meu nici nu sunt prea multe posibilitati de a invata la un instrument.
Mi-au placut atat de mult incat nu le-am simtit dificultatea(bine, ca acu' nu mai stiu nimic asta e altceva:))).So...eu spun tobe:)E decizia ta.
Pace!
www.WarAndRiot.blogspot.com

| Crisis a răspuns:

E greu sa canti la orice instrument. laughing
Eu mi-am luat saptamana trecuta un sintetizator [clape] si trebuie' sa stii pian. La tobe e mai greu din cate stiu eu, am niste prieteni care canta intr-o trupa si tobarul a cantat si la chitara, zice ca e mai greu la tobe.
Bassul difera de chitara electrica prin faptul ca poate sa aiba 4 corzi, pe cand chitara electrica obisnuita are 5 corzi sau mai multe [corectati-ma daca gresescbig grin]. La bass se poate canta si fara pana, majoritatea bassistilor asa canta.
Dintre tobe si bass eu as alege bassul.

| soraGrime a răspuns:

Eu am avut ocazia sa iau niste lectii de chitara.Am cantat la chitara electrica cam un an, dar dupa aceea am descoperit bassul.Mie mi se pare ca la bass e mai usor, in primul rand ca are 4 corzi.Am avut ocazia de a canta si la tobe, dar la bass mi s-a parut mai usor.
Deci eu as zice sa alegi bass-ul. Oricum, la orice instrument e greu sa canti...iti trebuie talent :]
@Crisis o chitara in general are 6 corzi.

Daca iti place muzica adevarata(rock), nu ezita sa imi vizitezi blogul:
http://bloguit-placut.blogspot.com/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu îţi recomand să te apuci să cânţi la tobe,este fascinant de frumos,şi nu mi se pare foarte greu! Bine,mie mi se pare aşa pentru că îmi place,dar dacă nu îţi place să cânţi atunci desigur că ţi se va părea greu, eu te sfătuiesc să încerci să cânţi la amândouă, dar mai întâi încearcă tobele!laughing

| Lucky_1145 a răspuns:

Sincer nu stiu. Dar stiu ca daca ai vointa poti invata sa canti la cate instrumente vrei. Totul depinde de increderea ta in tine si nu de greutatea de a canta la un instrument. Daca u ai vointa si crezi ca reusesti si urmezi cursuri sau te ajuta cineva care stie (nu e neaparat nevoie poti invata si singur) este foarte usor!