| flavius1996 a întrebat:

Eu am o chitara cu e corzi de plastic si 3 de otel...trebuie sa le schimb pe toate de otel, pe toate de plastic, sau sa le las asa?

6 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Pana inveti acordurile poti avea si corzi de nylon pescaresc, daca ai ureche muzicala. Ma amuza cei care invata acordurile pe chitara Fender, cu corzi aurite; si acustica Marshal.

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

@BitterSweet Poti invata acordurile pe orice chitara. E chestie de buget, gust, posibilitati etc.

Cele de nylon sunt mai durabile, pot suna bine mai multa vreme daca nu se "ciupesc", pentru ca spre deosebire de cele din otel nu ruginesc, nu se oxideaza, e diferenta insa de sunet. Cele din nylon suna mai cald, cele din otel mai cristalin si mai tare, si combinatia de 3 cu 3 e facuta pentru un anumit sunet. De obicei nylon se foloseste in muzica clasica, insa intalnesti si in jazz, pop, rock. Chiar depinde numai de melodie ce nuanta vrei sa folosesti. In folk e mai rar cu nylon. Cele din otel sunt mai des folosite pentru ca de cele mai multe ori chitara acustica e folosita pe partea ritm-armonie si sunetul cristalin ii da o anume prezenta in mix.

| Majj a răspuns:

Se numeste chitara clasica. Exista seturi de 6 corzi(3 nylon si 3 metal) la muzica, de exemplu...deci le schimbi pe toate. O sa sune mult mai bine chitara cu corzi noi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca sunt corzile originale, si cele 3 corzi groase sunt tot din nylon, dar sunt infasurate in metal. Nu exista corzi re, la si mi gros exclusiv din plastic. Nu pune corzi de metal, risti sa strici chitara (nu a fost gandita sa suporte o tensiune mare a corzilor )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine intreaba un profersor, desi cred ca trebuie toate de otel.

| Decebal a răspuns:

Niciodata nu ai sa inveti a canta pe o chitara veche si sparta! Cumpara un set noi de strune de metal daca e acustica, dar daca e clasica cumparai strune da nailon, sper ca poti face diferenta dintre o chitara acustica si una clasica? Eu sunt convins ca nimeni si niciodata nu va acorda asa cum trebuie o chitara care are trei strune de nailon si restul trei de metal, crede-ma caci stiu ce spun...