| Izzy141 a întrebat:

Am o chitara acustica din primavara 2012 si chiar daca o acordez nu suna bine. Trebuie sa ii schimb corzile? Corzile sunt acelea de plastic pentru incepatori din cate am inteles. Daca i le schimb, de care corzi trebuie sa.i iau? De alea metalice pentru chitara clasica? Dau funda! :*

6 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Prunela a răspuns:

Mai bine mergi la un magazin de specialitate (cu tot cu chitara) si te vor ajuta ei.Ar fi fost mai usor daca ai fi precizat ce model e.

| Izzy141 explică (pentru Prunela):

Acesta este modelul : http://www.fly-music.ro/......c-set.html
Golden Ton 4/4 clasic.

| OOOLEOOO a răspuns:

1. Poate nu sti sa-ti acordezi chitara.
2. Daca corzile sunt din alea ieftine sigur sunt ele de vina...Da cumpara-ti de metal o sa-ti ''arda'' putin degetele la inceput dar te vei obisnui.
Ia-ti corzi cat mai scumpe, sti de ce? cele ieftine se uzeaza mult mai repede si trebuie schimbate foarte des, dai 50 de roni dar macar nu o sa mai ai probleme ani buni.

| IceCrEaMGiRl a răspuns:

Trebuie sa iei din acelea metalice, deoarece este evident ca cele de plastic s-au invechit si nu mai fac fata.Cumpara dintr-acelea metalice, ai inredere, deoarece si eu am avut acelasi caz.Ciao!

| Shmoopy a răspuns:

Dar tu ai chitara clasica acolo, nu-i pune corzi metalice.
Nylon pe clasica, metal pe acustica.