| MrsAllAmerican a întrebat:

Hei. Imi puteti spune va rog mai detaliat diferenta dintre o chitara acustica si o chitara clasica? Adica am auzit ca la clasica trebuie mai mult sa ciupesti corzile. Care o recomandati unui incepator? P.S. Intentionez sa folosesc pe cat posibil pana, si nu degetele.

Răspuns Câştigător
| syd a răspuns:

Chitara acustica e mai mare decat cea clasica si are corzi metalice. Chitara clasica are corzi de nylon care, implicit, sunt mai moi. Din cate am observat, majoritatea chitaristilor incep pe acustica. Se poate canta si cu degetele si cu pana pe ea, fara nici un fel de probleme.

https://www.youtube.com/watch?v=MGpsrgHCPTk