| anonim_4396 a întrebat:

Hei,mi-am cumparat de curand o chitara acustica si problema este ca nu stiu sa o acordez cum trebuie, iar intrebarea este ce sfaturi sau macar o pagina, imi da-ti pentru a putea sa o acordez usor si bine chitara? dau funda:*

Răspuns Câştigător
| popalexandra1234 a răspuns:

Hey.Verifici pentru fiecare coarda.Trebuie ca sunetul produs de prima coarda(cea groasa) pe fret-ul 5 sa fie acelasi cu a doua coarda(cea de dedesubt). Apoi a doua coarda tot pe fret-ul 5 cu cea de a 3 a coarda.A 3 a coarda pe fret-ul 5 cu a 4 a coarda.De aici se schimba putin: A 4 a coarda pe fret-ul 4 cu coarda 5.Si coarda 5 pe fret-ul 5 cu coarda 6 (cea jos de tot). Daca nu prea ai inteles uite aici http://acordare-chitara.blogspot.ro/p/acordare-chitara-online.html. e destul de bun.