| Andrei_Ardelean_1987 a întrebat:

Am nevoie de ajutor. Am cuparat corzi de chitara acustica noi. Problema e ca nu reusesc sa acordez nici macar coarda 6 (E). Daca o acordez, coarda urca putin, dar la scurt timp, coboara foarte jos. Am auzit eu ca, corzile noi se tot dezacordeaza, dar nu stiu sigur daca are legatura. Am nevoie de ajutor urgent! Trebuie sa pregatesc o colinda la chitara pentru Craciun.

Răspuns Apreciat de Editori
Bula
| Bula a răspuns:

Corzile noi se dezacordeaza din cauza ca se intind, pana ce se aseaza toate firele. Corzile alungite produc sunete mai joase.
Chitaristii (si toti muzicienii cu instrumente cu corzi) isi acordeaza instrumentul inainte de folosire.

Este exact ca si cand intinzi o sfoara pentru rufe, dar care se lasa cand pui rufele pe el.

| Andrei_Ardelean_1987 explică:

Da, am auzit de asta. Dar sigur asta e cauza? Nu e de la ciocanelele alea albe cu care tii coarda? Am observat ca e putin desprins, dar mai mult de cat e bagat nu reusesc sa-l introduc.

| Bula a răspuns:

Da.