| Madycu a întrebat:

Hei tuturor am si eu o problema...straight face nu stiu daca am voce, adica multi mi-au zis :"hei da, normal ca ai voce canti frumos" dar nu prea am incredere in parerea lor am fost sa ma inscriu la niste cursuri si mi-au zis ca am ceva voce dar trebuie exersata ati putea Sa i, i ziceti ceva sa aflu? Fara a merge la un profesor sau asa ceva, sau am aflat si de niste metode stiti vreuna? multumesc funda + vot

Răspuns Câştigător
| BellaAndreea a răspuns:

Hei! Pai ai putea sa continui sa exersezi, sa asculti tot felul de melodii si sa incepi si tu sa canti impreuna cu cantaretul/cantareata. Sau poti sa cauti instrumentalul unei melodii (adica fara vocea artistului) si sa canti si tu. Dar iti recomand sa incerci pe melodii in romana, iti dai mai bine seama daca vocea ta "se aude mai bine", pe cele in engleza, franceza etc. nu prea iti dai seama. Sincer, am incercat si eu!winking

| Madycu explică (pentru BellaAndreea):

Ps : niste melodii pentru voce mai joasa pentru cam asta cred ca am (nu pot ridica o nota sus ) ma ajutati?:3

| BellaAndreea a răspuns (pentru Madycu):

Pentru voce mai joasa? Pai, eu o stiu pe asta: https://www.youtube.com/watch?v=yvVctICqq8c este destul de usoara sa stii;) Dar daca nu-ti place mai poti cauta melodii cantate de ea, Lana Del Rey canta destul de jos;) Sper sa te ajute.

4 răspunsuri:
| Oancea_Casiana_1993 a răspuns:

Pai daca ai voce trebuie sa iti exsersezi intai increderea in tine, inregistreaza-te si apoi asculta-te. Alege o melodie usoara si apoi compara vocea ta cu vocea cantaretei\cantaretului! Sper ca te-am ajutat, pupici :*.

| Epikindina a răspuns:

In primul rand trebuie sa ai incredere in vocea ta,fara a merge la un profesor sau un prieten care stie ceva muzic nu poti rezolva mare lucru,pentru ca sunt multe lucruri pe care trebuie sa le faci corect altfel iti poti strica vocea, Trebuie sa inspiri corecta, forma gurii intr-o anumita pozitie, tonalitatea din care canti, nu cumva sa canti pe nas sau fals de asta trebuie sa mergi undeva daca nu doresti la vreun profesor poate ai un prieten care se se pricepe in domeniul asta.Multa bafta!