| Anonim6282 a întrebat:

Heyy! Imi poate spune cineva de ce echipament am nevoie pentru a face un studio de înregistrări? (echipament full)
Si cum editez vocea? (cu ce program)

Răspuns Câştigător
| FiroiuBro a răspuns:

Pentru început, ai avea nevoie de un pc cu o putere foarte mare de randare. Procesor bun, memorie RAM mare(dar uită-te și la viteză?
Nu prea mă pricep la calculatoare

Desigur, un microfon. Nici la microfoane nu mă pricep, dar recomand superlux e205, cu un stativ, un burete și un amortizor.

Vei avea nevoie, desigur și de o clapa midi sau digitală. Recomand digitala, in caz că ai ceva live sa o poți folosi. As merge pe Roland, pentru studio. Au tonuri foarte realistice. Poate un Roland Fa-08

O placa de sunet externa. Behringer UMC22 e decentă, și ieftina

Un mixer mic, cu 6 canale, maxim 8 (pentru orice eventualitate)

Burete de izolare fonica, macar un peretehappy

Și dacă vrei un studio complet

Poate o pianina, daca vrei
Un set de tobe electrice, recomand Roland td10 sau td17
O chitară. Poate un Esp
Si o chitară bass. Recomand cu căldură modelele Ibanez, sunt prea bune pentru prețul lor.

A, și desigur un program bun. Aș merge pe fl studio, sunt tutoriale pe YouTube o groaza. Te-ar putea costa 1000 de lei, mai mult sau mai puțin. Dar merită
(Acesta este un program destul de bun, dar neprofesional)

Și dacă chiar nu vrei să investești în program, mergi pe audacity, e gratis. Dar nu o să-ți vina nimeni în studio daca te vede că lucrezi in audacity

Ca să prelucrezi muzica în studio, apropo. Ai nevoie de foarte multi ani de studiu în muzica și cunoștințe în inginerie de sunet. Daca nu le ai, renunță la gândul de studio

3 răspunsuri:
| Michaeel a răspuns:

Acum nu poți sa editezi vocea, din moment ce zici ca vrei studio de înregistrări ar trebui sa ai o voce bună învăț sa nu trebuiască sa folosești autotune happy

| FiroiuBro a răspuns (pentru Michaeel):

Ești paralel...

| Michaeel a răspuns (pentru FiroiuBro):

Ești tâmpit...