| Duucu a întrebat:

La ce instrument este căntată prima melodie? Spun de acel instrument care se aude ca un fel de chitară.
https://www.youtube.com/watch?v=hECarSF9C9s

7 răspunsuri:
| RockNbeer a răspuns:

Este chitara acustica, doar ca difera acordajul

| Thunderstruck a răspuns:

De ce crezi ca nu e chitara? Mie imi suna a chitara...

| Duucu explică (pentru Thunderstruck):

Are un alt sunet de corzi, îmi pare a mandolină dar vreau să știu exact.

| Thunderstruck a răspuns:

De-aceeasi parere cu RockNbeer, e acordata ceva mai jos si suna putin mai ciudat.

| RockNbeer a răspuns (pentru Thunderstruck):

S-ar putea sa fie acordajul ala ce imita chitara cu 12 corzi, nu mai stiu cum se numea.

| Thunderstruck a răspuns (pentru RockNbeer):

Sincer nu cred, se numeste Nashville acordajul, in care se acordeaza ultimele 4 corzi cu o octava mai sus (nu inteleg cum nu se rup, dar na, mi-e frica sa incerc). Poate as incerca pe clasica, dar pe acustica sau electrica ma abtinlaughing. Oricum, nu prea cred ca e nashville, suna parca mai jos decat o chitara in E4, nu mai sus

| Rakanishuu a răspuns:

Pare a fii chitara acustica... Nu sunt sigura, dar asa pare.