| Serghhyu a întrebat:

Lăsând la o parte unele melodii,mi se pare că Sandu Ciorba este un geniu al muzicii, are unele melodii țigănești extraordinare.De ce este luat în râs genul acela muzical (nu mă refer la manele ci la ce canta el) și sunt mult mai apreciați in spațiul public cântăreți precum Velea,Zanny și chiar trapperii? Tine de cultura celui care canta? Nu l-am văzut pe Sandu Ciorba sa epateze prin excentricități, mi se pare că are o muzica simpla, versuri melodioase fara metafore care nu își au rostul

1 răspuns:
| J0B0MAT a răspuns:

Putem cataloga ca fiind genii ale muzicii pe Mozart care era un pianist extraordinar la vreo 3 ani, vârstă la care majoritatea abia ţin un pahar în mână bine.Sau pe Beethoven care a compus poate cele mai impresionante opere muzicale din toate timpurile, fiind surd. Oricine altcineva în afară de ei doi nu e un geniu al muzicii. Unii precum Chopin, Wagner s-au mai apropiat, dar atât.
Legat de cântăreţi, nu i-aş putea numi genii ale muzicii pe niciunii, ţine de capacităţile vocale cu care s-a născut fiecare şi de exersare multă.Dar desigur au existat şi există mulţi cântăreţi extraordinari.