| LastChance a întrebat:

Nu ştiu câţi dintre voi apreciază folk metalul, dar încerc. Ce părere aveţi despre piesa asta şi despre trupă?
http://www.youtube.com/watch?v=-rFNBuegsKA

19 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

De fapt, asta e una din piesele lor care o da mai mult in melodeath, dar tot ramane buna.Nu prea ascult Enisferum,da' piesa asta imi place,au un solist foarte bun(Peterri Lindros parca-l cheama, nu?) si instrumentalele, desi nu-s asa complexe ca la alte trupe de folk, sunt foarte potrivite si energice.Una din cele mai bune trupe de folk metal din lume, fara discutie.

| LastChance explică (pentru Dumnezău):

Nu i-ai scris chiar corect numele vocalului, dar nu contează. Mi-au plăcut şi înainte să vină Lindroos de la Norther, dar îmi plac şi acum, iar stilul melodeath mi se pare genial... ceva între folk şi melodic death şi-mi place foarte mult.

| Dumnezău a răspuns (pentru LastChance):

Mea culpa,stiu ca astia au multe nume lungi,si am scris in loc de Petri, Peterri.Dar am inceput, in ultimul timp sa ascult mai mult folk metal(am inceput si Alestorm, desi ii stiam de mult), mai ales Enisferum si se pricep tipii mai bine decat credeam eu din 15 melodii ascultate pana atunci.Cea mai buna chestie la Enisferum nu mi se par influentele de melodeath, ci influentele alea de medieval, muzica de turnir ii zic eu(de-alde Twilight Tavern), chiar ma unje la ureche asa ceva.

| LastChance explică (pentru Dumnezău):

Cunosc sentimentul. Sper să mai vină-n România. laughing

| Dumnezău a răspuns (pentru LastChance):

Bine ca eu incep sa ascult o tona de trupe, dupa ce si-au facut actul de prezenta in Romania! Mda...Sunt chiar buni, da' nu pot intelege de ce se dau cu **** negru pe pometi cateodata, ii face mai warriors?

| LastChance explică (pentru Dumnezău):

Normal. Lăbarii de la Slipknot de ce poartă măşti? Îi face mai non-lăbari?

| Dumnezău a răspuns (pentru LastChance):

Hater detectat.Mastile alea sunt folosite,pentru a-si ascunde,metaforic,adevaratele personalitati. Daca esti asa hater,cred ca stii ca ei sunt noua,si se aseaza pe scena,in forma de stea in noua colturi,prin mastile alea nu mai sunt Corey,sau Sid,sau Mick, sau Jim, sunt numere, #2, #5 si tot asa.Nu vad legatura intre fitaraie din astea de scena, la nicio trupa, oricat de buna ar fi.Smecleul ala se potriveau daca erau niste punkeri, cu M4-uri in mana, da' asa, e cam in afara peisajului.Cate melodii de la Slipknot ai ascultat? Stii ce e ala slipknot?hee hee

| LastChance explică (pentru Dumnezău):

Scuză-mă dacă mi se par ghei şi nu-mi plac. frustrated

| Dumnezău a răspuns (pentru LastChance):

Mai,exista trupe ce contin oameni gay/bisexuali(Gorgoroth,Judas, Queen, era un mit urban si la COB) si trupe ce sunt, prin ce "canta", poponareli(97% din metalcore,Brokencyde,All Time Low, The Killers), iar Slipknot, chiar daca e o parere subiectiva, nu face parte din niciuna din cateogiriile astea.Inca nu s-au pus sa cante vome, inca sunt decenti si ascultabili.Eu mereu pentru hateri am un sfat; sa citeasca doar versurile,scoase din contextu' trupei,uneori nu mai par asa "căcacioase". Acum,ca o trupa e mai comerciala,nu inseamna ca e si mai nasoala,si CoB sau Nirvana(care chiar a fost comerciala, hiper-difuzata si ascultata) sunt comerciale, in randul celor ce asculta rock/metal, trebuie facuta o diferenta, ca sa-ti dai seama ce e cu adevarat "ghei" si ce nu.De obicei, si varsta medie a ascultatorilor te face sa iti cam dai seama cum este o trupa, ca maturitate lirica, muzicala si cum mai vrei tu. Exemplu bun...Tokio Hotel sau Paramore, in partea negativa, si cele de ambiental black sau post-rock, in partea pozitiva.

| LastChance explică (pentru Dumnezău):

Omule, nu-mi plac. Nu mi-i baga pe gat ca nu am sa-i ascult sau apreciez vreodata.

Răspuns utilizator avertizat
| Downfall a răspuns:

Folk metal-ul e printre cele mai frumoase şi complexe subgenuri ale metal-ului, e ca o explozie de instrumentehee hee
Cât despre piesă, genială. Ca şi formaţia.

| Gorath a răspuns:

Genial! După black şi thrash, folk metalul e preferatul meu.Trupa o ştiam, dar piesa nu.Merci.big grin

| FadetoBlack a răspuns:

Bunăă!
Eu apreciez şi folk metalul, piesa mi se pare drăguţă. la fel şi trupa!
Pa, Pa!

| LittleMønster a răspuns:

Nu am mai auzit de acum de trupa asta si nici de piesa dar ambele sunt geniale!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Super! Nici nu mai trebuie sa zic ca numele e foarte tare! big grin

Răspuns utilizator avertizat