| TheHeadbanger a întrebat:

Pentru cei care canta la chitara (metal), trebuie sa-mi cumpar o chitara electrica noua si am niste intrebari.

Seymour Duncan sau EMG?
(Pentru un sunet similar cu asta:
http://www.youtube.com/watch?v=UidSriRb6eo )

Tipul de lemn schimba sunetul?

Materialul din bridge are importanta?

Răspuns Câştigător
| Thunderstruck a răspuns:

1)Culmea, dupa o cercetare mai amanuntita, de 5 minute, am aflat ca dozele folosite in acea melodie sunt EMG-uri. Oricum, daca-ti pui EMG-uri, vezi ca-s doze active care au nevoie de baterie, deci ori dai gaura in chitara, ori iti cumperi direct chitara cu emg-uri. Oricum, nu chitara e importanta, ci amp-ul pe care-l folosesti, degeaba ai chitara cu emg-uri, daca n-ai amp care sa duca multa distorsiune, n-ai sa scoti un sunet bun. Orienteaza-te spre un amp f bun, nu o chitara f buna.
2)Il schimba, dar destul de putin... In general, schimba culoarea sunetului, de exemplu, uita-te cum suna o chitara din alder, comparata cu una din mahon, lemne total opuse dpdv al tonului. Se observa o diferenta, dar nici nu ar trebui sa iei o chitara doar dupa lemnul din care e facuta, referindu-ma la cele electrice.
3)? Materialul din care e facut bridge-ul? Nu are importanta, doar sa tina acordajul si intonatia cat mai mult timp.

| TheHeadbanger explică (pentru Thunderstruck):

Merci mult!
Eu pentru amplificatie folosesc Pod HD500 + un mic Peavey ieftin. Problema e ca se aude ca naiba chiar si prin casti, asa ca am ajuns la concluzia ca. chitara e de vina. (am avut probleme cu pickup-ul de la bridge + fret buzz) Am sa punctez dupa ce imi cumpar chitara pe o pereche mai buna de casti si apoi un amplificator mai bun. big grin

| Thunderstruck a răspuns (pentru TheHeadbanger):

"Problema e ca se aude ca naiba chiar si prin casti"...Sincer, n-am intalnit niciun amp care sa se auda bine prin casti, pur si simplu, amplificatoarele nu-s facute sa fie cantate la casti, chiar daca majoritatea au intrare de casti.Nu prea ai ce face in cazul asta.

11 răspunsuri:
| TheHeadbanger explică:

Aici ai dreptate, dar Pod-ul ala al meu e facut pentru studio (inregistrari etc.) si teoretic e facut sa functioneze prin casti. Nu e chiar un amplificator, ci un emulator de amplificatoare, avand in vedere ca are 16 modele diferite + nu stiu cate efecte. De asta as zice ca ar trebui sa se auda cel mai bine prin casti, chiar daca se aude super si live cand ai un amp bun.

De exemplu tipul asta foloseste doar Pod HD500 + O chitara buna.

http://www.youtube.com/watch?v=JObPZ1uAcGg

| Thunderstruck a răspuns (pentru TheHeadbanger):

Te cred ca-i facut pentru. studio si are 16 simulari de cabinete/amp-uri, dar chiar daca-i facut pentru casti, un difuzor de 1 inch nu reda aceeasi plaja de frecvente cu unulde 12, 15, oricat de performante ar fi sculele.

| TheHeadbanger explică (pentru Thunderstruck):

Aha. deci s-ar merita mai mult sa impart pretul si sa cumpar ceva de genul asta:

http://www.musicstore.de/......002360-000

si sa dau juma' de pret pe chitara?

| Thunderstruck a răspuns (pentru TheHeadbanger):

Unde ai gasit cabinetul ala?laughing Mai bine imi zici un buget pe care-l aloci amp-ului si iti recomand eu mai multe, asculti pe youtube si alegi ce-ti place.Si da, e foarte bine sa imparti pretul.Si ce mi-ai dat tu acolo e doar un cabinet, nu se va auzi fara un head.Si e si 500 E, wtf.Gasesti cabinete 4x12 la 200, dar oricum, mai bine cumperi un combo, nu head + cabinet, nu te mai complici cu impedanta, wattii etc.

| TheHeadbanger explică (pentru Thunderstruck):

Cred ca ar fi mai bine asa... laughing
Am la dispozitie 1000 pentru chitara si amp. Am sa le folosesc cel mai mult pentru ritmuri de thrash si shredding, numai ca am auzit ca trebuie sa cumpar efecte separat ca sa sune bine solo-urile si de asta sunt cam confuz...

| Thunderstruck a răspuns (pentru TheHeadbanger):

Stai, n-am inteles, 1000 E sau lei? Daca-s euro, as recomanda un amp mai maricel, care sa sune cat mai curat, iar distorsiunea s-o scoti dintr-o pedala, de preferat, cu preamplificare pe lampa.Ti-as recomanda peavey vypyr tube 60, desi nu stiu cum gasesti in Romania, dar se poate lua prin curier.Sau, daca nu esti dispus sa-l iei din alta tara, si amp-ul asta e foarte interesant http://mcmusic.ro/......84352.html
Iar la chitara, trebuie sa-mi spui la ce amp te-ai gandit, si ce tip de bridge vrei, chiar daca majoritatea shredderilor folosesc floyd rose, mie, si cand fac shredding, prefer bridge-ul fix.Eu, oricum, am mers pe ideea mea, cel mai bine e sa ai un amp foarte clean, pentru partile linistite din melodie, si o pedala din care sa scoti distorsiunea, exact cum ti-au recomandat tovarasii tai. Oricum, sper sa nu o fi dat in bara si sa te fi referit la 1000 de lei:)).

| TheHeadbanger explică (pentru Thunderstruck):

M-am referit la 1000 Euro stai linistit. laughing
Cred ca raman cu al 2-lea amp si pentru bridge mi-ar trebui un floyd rose original (sa tina bine acordajul) pentru ca il folosesc destul de des.
Merci mult pentru ajutor big grin

| Thunderstruck a răspuns (pentru TheHeadbanger):

Al 2-lea amp rupe, are efecte multe - chorus, phraser, flanger, tube screamer, octaver, pitch shifter, 75 de W, difuzor de 12".Am testat, merita din plin, si se pupa foarte bine cu o pedala de distorsiune, luata de preferat SH, pentru a mai reduce din cheltuieli.La pedale e foarte bine sa le iei SH, nu prea e deteriorata niciuna, ca se tin in pedalboard.La chitara, prima data as recomanda: http://mcmusic.ro/......g1570.html
E incredibil pe shredding, bridge edge pro, cel mai bun floyd din cate am testat.Doze cel putin multumitoare, lemn - clasicul ibanez -tei.Scala, din nou, ca la majoritatea ibanezurilor -25, 5". Vine si cu case, pacat ca e bolt on.
http://guitarshop.ro/......p1829.html
Alta chitara foarte buna pentru shredding, neck-through body, ceea ce o face mai comoda, celebrele EMG 81-85.Ma opresc aici, lasa-mi un id de mess pe privat, mai discutam maine ca mi-i somn.

| TheHeadbanger explică:

A 2-a e perfecta!
Multam! \m/