| infectieacuta a întrebat:

Rockari/Metalisti happy Ce parere aveti despre situatia asta: O fata de 16, care asculta mai toate genurile posibile si imposibile,reggae,techno,rap,dub-step,electronica; si pe langa asta mai asculta si Cannibal Corpse,Gorgoroth,Immortal, si alte trupe de death/black metal. Am discutat ceva vreme, ca sa aflu ce intelege ea din metal si am aflat doar atat: Ca ii place.
Ciudat totusi... nu e nici 5% metalista sau rockerita... dar ea afirma ca asculta muzica brutala si in acelasi timp poate asculta si rahaturi de pop,dance, reggae sau alte chestii de genu, mi se pare ciudat. Chiar foarte ciudat. Si lucrul asta ma cam frustrat sincer, adica pentru ea muzica brutala e ceva de ca si cum ai asculta rap sau dub-step? Din cate am inteles, ea are prieteni "rockeri" dar care ei nu asculta genul brutal pe care ea il asculta si ca a descoperit singura aceste trupe. Ei? cam care ar fi situatia cu ea? Astept lamuriri happy

31 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

Asa, si, care-i buba, maestre? Ar trebui s-o cam doara in varful orificiilor de ce crezi tu sau altii. Nu vad nicio problema sa bage Damian Marley, dupa AVB si dupa penibilitati gen CC, urmate de Wintersun sau Carach Angren. Lasa omul sa fie cum vrea, nu mai cauta sa il transformi in bucata ta de plastilina.

Voi, metalistii, sunteti talibanii muzicii. E de datoria voastra sa infierati si sa ardeti pe rug pe oricine nu intra in categoria TRV KVLT METAL. Si normal, s'teti penibili. Ca virgini inepti probabil sunteti de mult.

De ce ar fi o problema in a combina rock-ul si metal-ul cu alte genuri? Sa-ti zic cam ce halesc eu, aproape zilnic. Niste Oasis,dupa,Amon Amarth,dupa Seventh Wonder,Riverside, Lana del Rey, dupa, niste Avicii. Dupa Avicii, putin Agalloch, dupa care vine niste Gangstarr sau The Firm. Ziua se termina linistit, cu un Duke Ellington, un Tesseract sau ceva mai melancolic de la Skynyrd, Van Halen sau Avantasia.

Ai om de paie. Si patetism. Te tuf in gat.

| infectieacuta explică (pentru Dumnezău):

Omule... crezi ca ma doare pe mine de ce asculti tu? si eu ascult Amon Amarth, so what? In legatura cu arsul pe rug... da, stiu ca nu e la propriu laughing insa sunt doar niste pareri personale, daca ai sti si ai cunoaste cu adevarat un metalist ti-ar povesti mai multe chiar si decat un popa, sunt multe tipuri de metalisti, si nu toti asculti black metal, death metal sau ce mai zici tu ca-i muzica de talibani laughing nu oricine intelege mesajul sau ceea ce se simte imi pare rau pentru tine, e parerea ta, ramai cu bine.

| TeoPT a răspuns:

Bai, sincer, eu ascult si rock alternativ, si pop-rock, si thrash, si heavy metal. Eu amestec Megadeth si Alter Bridge cu The Script. Si care-i faza pana la urma? Ascult o anumita muzica fiindca imi transmite ceva si ma face sa ma simt bine.

Tipa asta ori face salata din genurile muzicale fiindca pur si simplu asa ii place, ori vrea sa para ceea ce nu este. Sunt doua posibilitati si nimic mai mult, zic eu. Faptul ca un anumit om asculta Dimmu Borgir nu-l face mai inteligent decat unul care asculta Linkin Park sau Justin Timberlake.

Nu neg, muzica are legatura cu capacitatea intelectuala. Dar nu mereu. Tine si de gusturi.

| infectieacuta explică (pentru TeoPT):

Ok, e in regula, fiecare asculta ce-i place la urma urmei si ceea ce simte, daca cineva poate amesteca muzica sa o faca, e placerea ei/lui totusi eu nu pot, nu simt asta. Multumesc pentru raspuns happy

| onasis1961 a răspuns:

Inca nu are un stil sigur, este inca la capitolul cautari!

| UnleashedPsycho a răspuns:

Fiecare ascultă ce are chef, fie că înţelege ce-acultă sau doar i se pare "brutal". Cunosc oameni care ascultă muzică în funcţie de persoanele cu care stă. Mă dezgustă, dar nu-i problema mea.
Dacă aştepţi să o-nţelegi, n-o să-ţi iasă. Şi nici mai deşteptă nu devine.

| Nucreeed a răspuns:

Arsa pe RUG! rolling on the floor

| DiamondEyes a răspuns:

Multi asculta death metal doar ca sa se afirme, vorbesc de persoanele care fac parte din aceeasi categorie cu fetita asta si asta numai in public ca na... Singuri le-or fi frica. Plus ca nici macar n-au idee ce canta aia, dar ei asculta sa fie "cool".

| infectieacuta explică (pentru DiamondEyes):

Asa e, multi sunt in realitate hipsteri, care nu vor altceva decat sa se dea in rand cu altii, in principiu asculti ceea ce simti, dar cazul ei m-a socat. Adica, spre exemplu, eu acuma sa-mi pun o piesa de-a lui Shagrath (de la Dimmu Borgir) care e black metal, si pe langa asta sa ascult Paramore sau Linkin Park laughing) nu suna aiurea?

| Duucu a răspuns:

Să asculte ce vrea, genul de muzică nu ne face oameni mai culți.

| Rakanishuu a răspuns:

Amatoare. Maine-poimaine o sa mai asculte si o manea impreuna cu Eminem. Sau un Justin Bieber impreuna cu Iron Maiden. Eu decat asa mi-o pot imagina.
Dar asa e cam ciudata, ai tu dreptate. Sau, poate doar a auzit de trupe si a pretins ca ii placwinking

| infectieacuta explică (pentru Rakanishuu):

Sunt posibile ambele variante happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite care e faza.
Chiar îi dezgust (sau vă dezgust) pe cei care spun că nu există decât două genuri muzicale: metal (rock) și porcării. Nu. Fiecare gen are ceva caracteristic ce îl face să fie original și de apreciat. Cu excepția manelelor, aia e doar muzică kitschoasă și copiată. Știu că fiecare gen se împarte în două, unul cu muzică de calitate, alta cu chestii expirate, la fel ca rockul.
Prietena ta probabil știe să aleagă, dacă știe, și să aprecieze ceva în mai multe genuri, să se regăsească în ele. E chiar păcat să rămâi la unul singur, închis într-o cochilie de acceași culoare.

| infectieacuta explică (pentru anonim_4396):

Sunt de acord cu tine. Adica, intr-adevar nu pot afirma cu siguranta ca orice gen muzical in afara de rock/metal este de rahat, totusi am luat personal acea afirmatie adica din punctul meu de vedere, din placerea mea muzicala nu poate exista decat rock/heavy metal/metal, iar altii au placerile lor, pot asculta in acelasi timp orice gen de muzica vor, nu e treaba nimanui la urma urmei am ajuns la o concluzie: Nu poti cunoaste un om niciodata. Adica nu se stie ce zace de fapt in inima sau mintea ei, asculta ceea ce simte happy Multumesc pentru, raspuns.

| anonim_4396 a răspuns (pentru infectieacuta):

Eu ascult rock și electro și probabil merită să mi se taie capul.
Rock-ul ăla mai puțin industrial se realizează cu instrumente reale, se bazează pe cât de profund e sunetul chitarei în special (și nu doar) și pe versuri. Unele genuri sunt mai hard, mai terifiante pentru unii. Eu nu prea înghit trupele precum Cannibal Corpse, deși nu mă deranjează macabrul. Contează foarte mult și cum sună.
Cât despre electro, există cu versuri la fel de bune ca rock-ul, cybergoth-ul de exemplu (îmi place muzica, dar nu și cum arată), unde mai pui tehnica de realizare a sunetelor destul de complexă (nu ca la house-ul românesc).
Doar fiindcă tu nu te poți regăsi în altele (sau poate n-ai încercat destul?) nu înseamnă că are ea o problemă.

| infectieacuta explică (pentru anonim_4396):

Nu insa mi se parea ciudat cum de pute-a asculta un gen "brutal" si un gen "pasnic" in acelasi timp, fara sa aiba vreo problema care e diferenta dintre ele. Nu imi pasa de alte genuri, ascult doar ce-mi place. Ideea e ca am auzit intr-adevar fara sa vreau si alte genuri de muzica, iar daca pe mine nu ma fascineaza asta e laughing. Nu pot sa jur cu vehementa ca vai ba metalul sau rockul e singurul gen de muzica, sunt multe genuri... nu-mi pasa de restul, ascult ce merge pentru sufletu meu ca sa zic asa. Insa daca e sa vorbim la personal... e una sa faci tu muzica cu manuta ta sa canti la chitara sa scrii note pe hartie si alta sa lucreze calculatoru pentru tine si sa apesi doar niste butoane sau mai stiu eu, sa invarti un maus ca sa lipesti niste sunete si sa zici ca aia e muzicawinking dupa parerea mea, ce e facut de tine, din inima ta aia e muzica nu conteaza daca e din instrumente muzicale sau ce-o fi. Daca ar fi sa-ti scriu tot ce inseamna muzica in opinia mea mi-ar trebui o zi intreaga asa ca ma rezum la atat happy.

| anonim_4396 a răspuns (pentru infectieacuta):

Ba crede-mă că se poate. Black metalul e de fapt ca muzica clasică, dacă îl asculți puțin, dar vocea e aia care-l face să pară brutal. Se poate? Uite că se poate. Nu e nimic ciudat să ai mai multe stări și să pui accent pe fiecare. Eu, de exemplu sunt o ființă destul de liniștită în ochii multora, doar calcă-mă pe nervi și vezi cum fac. Sunt stări ce se găsesc în fiecare, mai mult sau mai puțin accentuate.

| infectieacuta explică (pentru anonim_4396):

Aha, da ai nimerit-o in mare parte, intre heavy metal si black metal nu e decat o diferenta mica dar totusi majora. Te-ai prins? Singurele diferente sunt ca vocea este mult distorsionata, iar "cantatul" la chitara e mult mai rapid, mai dur, mai brutal. laughing sunt multe tipuri de black e cel symphonic sau harmonic pe care il ascult eu; trupe cum ar fi Dimmu Borgir, trupa mea preferata; norvegian... multe happy. Da, daca ar fi sa zic ceva de mine eu nu sunt o fire de om pasnic, numai cand sunt in locuri straine sau cand trebuie sa afirm ceva ma "potolesc" laughing eu sunt mai energic, e si normal cred pentru cei 16 ani ai mei. Prefer muzica care-mi ofera stari emotionale, cum ar fi heavy metalul sau speed cum vor unii sa-i zica laughing nu sunt metalist de un car de ani ci de doar 3-4 ani. Cand eram mic imi placea blues-ul, ca asculta unchimiu' iar mama asculta Queen happy tata nu stiu daca asculta rock ca n-am apucat sa-l cunosc; dar toate astea nu conteaza. Ideea e ca muzica e facuta sa-ti ofere stari emotionale, sau sa te calmeze. Muzica poate fi si arta prin originalitate si calitate dar in acelasi timp te poate invata ce e bine si ce e rau, iti poate arata ce cai sa iei in viata sau ce sa faci, depinde de tine ce alegi si ce intelegi din ea, poate exprima ura, poate fi orice. hm...

| TeoPT a răspuns (pentru anonim_4396):

Bine zis.

| anonim_4396 a răspuns (pentru TeoPT):

Mulțumesc big grin.

| fadnox a răspuns:

`muzică brutală`...să-i fie de bine

| svartirhimnar a răspuns:

Mă, ne supărăm, să ştii!

| infectieacuta explică (pentru svartirhimnar):

Dar zau asa, ea ia metalul peste picior! Crede ca poate asculta orice gen imputit, si sa-l amestece cu metalul, adica sa asculte metal si sa asculte si justin timberlake sau cum ii mai zice. Nu crezi? happy

| FearOfTheDark a răspuns:

Reggae nu se mi se pare un gen de cacat.Ascult destul de rar,dar ascult Reggae de calitate,.
Cat despre aia, e una din tipele care asculta rock pentru ca, probabil, ii place de un rocker si vrea sa aiba ceva in comun cu el/sa o placa.
Nu imi place atitudinea, dar nu ma intereseaza.Am o mare problema cu fetele de genul asta.

| AbbyXQuinn a răspuns:

Mare şmen... -_- Si eu ascult One Direction si Metallica...

| infectieacuta explică (pentru AbbyXQuinn):

Daca tu crezi ca e tot una ca si black metalul... atunci esti tare laughing

| AbbyXQuinn a răspuns (pentru infectieacuta):

Nu am zis ca e acelasi lucru happy Eu doar incerc sa zic ca nu conteaza ce asculti. Adica... daca ascult si One Direction asta ar insemna ca nu am voie sa ascult black metal? E absurd.

| infectieacuta explică (pentru AbbyXQuinn):

Probabil... n-am idee, dar in cazul meu ca baiat si ca metalist pot spune ca ar suna destul de absurd si... GAY happy

| Neena a răspuns:

Care e problema nu inteleg? Daca cinstit in playlistul meu poti gasi orice gen multi se uimesc oare cum imi pot placea asa genuri diferite. Pai si daca nu ma pot limita la un gen deoarece repede ma plictisesc, nu sunt stabila in legatura cu muzica. Daca crezi ca fata aia asculta doar pentru ca sa o placa cineva e aiurea, incearca singur sa asculti muzica care o urasti oare cit timp o sa rezisti. Nu trebuie sa analizezi sau sa discriminezi dupa muzica care o asculta pe o persoana. Pentru mine si prietenii mei ne este complet diferit ce asculta chiar daca avem genuri complet diferite, parca inca nu neam omorit pentru asta.

| infectieacuta explică (pentru Neena):

Problema nu este niciuna. E doar o dezbatere daca intelegi, cum o fata poate asculta muzica "pasnica" laughing ca sa spun asa, si in acelasi timp, un gen de muzica total diferit de aceea ce se asculta in ziua de azi. In legatura cu pasajul : "incearca singur sa asculti muzica care o urasti oare cit timp o sa rezisti" :p nu urasc acel gen de muzica, ci doar ca nu-mi place, iar din punctul meu de vedere, e muzica de rahat laughing intelegi? nu neg, ca poate exista si ceva invataturi sau mai stiu si eu... dar mie nu-mi place happy