| yo0krysty99 a întrebat:

As vrea sa stiu si eu daca o chitara acustica cu 3 corzi de nylon este buna de ceva. Sunt la inceput de drum si vreau sa ma informez.

3 răspunsuri:
| RockNbeer a răspuns:

Chitara acustica cu corzi de naylon? laughing
Nu, nu poti canta pe o acustica cu corzi de naylon, iti trebuie corzi de metal, si nu doar 3, iti trebuie 6.

| Harumiiii a răspuns:

De fapt, chitara clasica foloseste corzile de nylon. Chitara acustica (western) are toate corzile de metal, "gatul" mai subtire, cutia de rezonanta mai mare. Asta clasica are si corzi de nylon, cutia de rezonanta mai mica si "gatul" mai lat. Si eu, in nestiinta trebuie sa recunosc, mi-am luat acum 3 ani o chitara clasica ieftina de pe okazii si am inceput pe ea. Nu avea "zdranganeala" aia de care am eu nevoie dar avand corzi de nylon mi-a fost destul de usor, nu m-au durut degetele. Cand am trecut la acorduri a fost cam aiurea. Din cauza gatului un pic mai lat e cam greu sa le formezi la inceput. Ulterior, cand am trecut pe electro-acustica, atunci m-au durut degetele o saptamana si ceva.laughing
Acum depinde si de ce vrei sa canti. Chitara clasica are un sunet mai ..cum sa-i zic..softlaughing..pentru muzica de relaxare sau latino. Pentru rock iti trebuie acustica..degetele o sa doara un pic dar pentru mine suna mult mai bine si e mai usor la acorduri avand gatul mai subtire ca la electrica..asta in caz de vrei sa treci apoi la chitara electrica.

| RefinedStrings a răspuns:

O chitara acustica cu 3 corzi, este buna de ceva, dar nu este ideala pentru cantat. Cand inveti sa canti, invata pe o chitara NORMALA, tot acustica, dar cu 6 corzi. Ce rost are sa te inveti pe o chitara pe care nu o vei folosi cand vei canta?